Rajatav Eesti kiirekanal Rootsis pakub teadastele uusi võimalusi

Täna, 26. oktoobril kogunevad Pühajärvele Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased, et ühisseminaril arutleda sünkrotronkiirguse kasutamise üle erinevates teadusvaldkondades materjaliteadusest, füüsikast ja keemiast kuni molekulaarbioloogiani.

TÜ ja TTÜ doktorandid ning teadlased arutlevad muuhulgas uute avanevate võimaluste üle sünkrotronkompleksi MAX-IV valmimisel Lundis, Rootsis. Seminari ühe põhiteemana tutvustab TÜ elektronspektroskoopia professor Ergo Nõmmiste rajatava Eesti kiirekanali võimalusi MAX-IV sünkrotronkiirguseallikal.

Eesti kiirekanal Rootsi rahvuslikus sünkrotronkiirguse laboratooriumis Lundis on üks Eesti teaduse infrastruktuuri teekaardi rahvusvahelistest objektidest orienteeruva maksumusega 60 miljonit krooni. TÜ füüsika instituudi direktori Marco Kirmi sõnul moodustub uue MAX-IV sünkrotronkiirguseallika rajamisega Lundi koos Euroopa Neutroniteallikaga (ESS) Põhja-Euroopa suurim teaduse tippkeskus, mis asub Eestist ainult pooleteisetunnise õhusõidu kaugusel. "Väikese Eesti panus sellesse uurimiskeskusse tagab Eesti teadlastele märgatavalt suurema rahvusvahelise nähtavuse ning juurdepääsu maailma tipptehnoloogiatele," ütles Kirm ning lisas, et käimasoleval seminaril on samuti plaanis arutada Läänemereäärsete riikide koostöö tihendamise võimalusi sünkrotronkiirguse kasutamise vallas nii teaduse kui kõrghariduse tarbeks.

Eesti teadlastele esineb teiste seas Nils Mårtensson, Rootsi rahvusliku sünkrotronkiirguse laboratooriumi MAX-LAB direktor, kes annab ülevaate MAX-IV projekti arengust ja uurimisvõimalustest tulevikus. Saksamaal Berliinis asuva Helmoltzi energia- ja materjalide uurimiskeskuse direktor prof Alexander Föhlisch tutvustab värskeid saavutusi ülikiirete protsesside uurimisest materjalides, kasutades uusimat lineaarkiirendil baseeruvat valgusallikat – vabaelektronlaserit.

Prof Marek Stankiewicz Jagellionia ülikoolist annab ülevaate Poola sünkrotronallikast, mis kiirgab esimesed footonid juba aastal 2014. Prof Juris Purans Läti ülikoolist valgustab meie lõunanaabrite värskemaid tegemisi nanomaterjalide struktuuri ja faasikoostise määramisel Euroopa sünkrotronkiirguse allikal Grenoblis.

Lisainfo: Marco Kirm, TÜ füüsika instituudi direktor, tel 737 4601, 5342 7170

Anneli Miljan