REGULAARSEST ILMAMÕÕTMISEST EESTIS MÖÖDUS 140 AASTAT

10. novembril peeti ajalookonverentsi "TÜ Meteoroloogia Observatoorium 140", kus räägiti Eesti meteoroloogia algusaastatest ning meteoroloogiaobservatooriumi (Metobs) ajaloost ja tähtsusest. Lisaks avatati TÜ raamatukogus näitus "Metobs 140".

Reedel, 11. novembril jätkus ürituste sari geofüüsikaalase teaduskonverentsiga "Eesti geofüüsika 2005" Tõraveres, Tartu Observatooriumi saalis, kus oli võimalik kuulata teadusettekandeid eesti meteoroloogidelt, atmosfäärifüüsikutelt, merefüüsikutelt ja geofüüsikutelt.

1865. aasta 2. detsembril alustas Tartu ülikooli füüsikakateedri juhataja Arthur Joachim Oettingen oma majas meteoroloogilisi vaatlusi. Sellega pani ta aluse pidevale vaatluste reale Tartus, mis kestab tänapäevani. Algusest peale tehti lisaks standardsetele põhivaatlustele ka spetsiaalseid mõõtmisi ja uurimisi. Seepärast peetakse mainitud kuupäeva Tartu ülikooli meteoroloogia observatooriumi asutamise kuupäevaks.

Aastatel 1925-1940 oli TÜ Metobs Eesti Vabariigi hüdrometeoroloogia keskasutus, kust hallati jaamade võrku, koostati ilmaprognoose ning tehti rahvusvahelisel tasemel ilmastiku- ja kliimauuringuid. Metobsist on välja kasvanud olulisemad meteoroloogia, klimatoloogia ja hüdroloogiaga tegelevad asutused. Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi osaks on operatiivmeteoroloogia, teadustöö toimub põhiliselt Tartu observatooriumis ning TÜ geograafia ja keskkonnafüüsika instituudis. Metobs ja Tähetorn olid ka aluseks, millelt 1. jaanuaril 1947 alustas tööd ENSV TA Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut (praegune TÜ füüsika instituut).

Lisainfo: http://ael.physic.ut.ee/KF.Private/Piia.Post/METOBS/

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist

INFO: TÜ keskkonnafüüsika instituut, Piia Post, tel 737 5552, 521 6807