Saksa-Eesti akadeemiline kuu toob Tartu ülikooli Euroopa parlamendi presidendi

Septembri lõpus ja oktoobris toimub Tartu ülikoolis Saksa-Eesti akadeemiline kuu „Academica 2013“. Teaduskuu esimese konverentsi „Saksamaa Euroopas, Euroopa Saksamaal“ raames külastab 1. oktoobril Tartu ülikooli Euroopa parlamendi president Martin Schulz. 24. ja 25. oktoobril tähistatakse konverentsiga „Modernse riigihalduse lätetel – allikad, arengud ja perspektiivid Eestis ja Saksamaal“ 20 aasta möödumist halduskohtute loomisest Eestis.

Tänavu sügisel hõlmab „Academica“ esmakordselt terve kuu. Uudse lähenemise juures omavad Tartu ülikooli teaduskonnad nii sel kui ka järgmistel aastatel oluliselt suuremat rolli kui varasemalt, andes panuse akadeemilise kuu raames toimuvate konverentside läbiviimisesse ja Eesti-Saksa teaduskoostöö süvendamisse. Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm peab koostööd Saksa ülikoolide ja teaduskeskustega Tartu ülikoolile väga oluliseks: „Saksamaa on üks Euroopa liidritest nii majanduse arengus, innovatsioonis kui ka teadusarendus tegevuses. Teadlaste omavaheline koostöö nendes valdkondades aitab kaasa ka meie alma materi rahvusvahelistumisele.“

Saksa-Eesti akadeemiline kuu pakub eesti ja saksa teadlastele võimalust arendada erialast koostööd ning analüüsida teaduse, kõrgkoolide ja ühiskonna ees seisvaid aktuaalseid probleeme. Selle raames toimuvad kaks suurt ühiskondlikult olulisi teemasid käsitlevat konverentsi. „Need kaks konverentsi ning teised „Academica“ üritused laiendavad kindlasti meie teadlaste koostöövõrgustikku ja aitavad kaasa uute ühiste teadusprojektide sünnile,“ sõnas Kirm.

30. septembril algab konverents „Saksamaa Euroopas, Euroopa Saksamaal“. Konverentsi põhipäeval, 1. oktoobril esineb Tartu ülikooli aulas Euroopa parlamendi president Martin Schulz ettekandega noorte tööpuudusest Euroopas. Teema kommenteerimiseks võtavad sõna ka tudengid. Lisaks käsitleb Schulz ka „brain drain” ehk ajude väljavoolu temaatikat, mis on iseloomulik probleem arvukatele Euroopa riikidele. Jätkuarutelul kõnelevad Saksa külalisteadlased Saksamaa rollist Euroopa Liidu poliitika ja majanduse suunamisel viimase viie aasta jooksul.

24. ja 25. oktoobril toimuva konverentsiga „Modernse riigihalduse lätetel – allikad, arengud ja perspektiivid Eestis ja Saksamaal“ tähistatakse 20 aasta möödumist halduskohtute loomisest Eestis. Konverentsil kõneldakse kaasaegse riigihalduse lähteallikatest, riigihalduse väärkasutusest diktatuurides, Eesti riigihalduse sünnist ja taassünnist eelmise sajandi 90ndatel aastatel, haldusõiguse üldosa reformist, mis leidis aset aastatel 1995–2001, samuti halduskohtutest Eestis ja mujal ning aktuaalsetest probleemidest. Vaatluse alla tuleb ka OECD 2011 aasta raport, mille kohaselt on Eesti riigi elanikkonna suurus ning avaliku halduse keerukus ja kallidus pöördvõrdelises suhtes ning vajaks seega hädasti uusi ja tõhusamaid lahendusi.

„Academica“ raames toimuvad Tartu ülikooli teaduskondades ja instituutides ka traditsioonilised loengud, mida peavad Saksa külalisteadlased. Nende loengute hulgas kajastatakse ka viimase aja majanduse ning poliitika arengut Saksamaal ja selle mõju Eestile. Toimuma saab ka traditsiooniline saksa-eesti tudengite kohtumisõhtu.

Kõik huvilised on oodatud teaduskuu mitmekülgsest programmist osa saama!

Teaduskuu toimumist toetavad Nordrhein-Westfaleni liidumaa tööandjate liit ja Saksamaa suursaatkond Tallinnas.

Lisainfo: Sirje Üprus, Tartu ülikooli välisprotokolli juht, tel: +372 737 5615, e-post: sirje.uprus@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja