Saksa-Eesti akadeemiline nädal Academica XI

Alates käesolevast aastast on Academica põhitähelepanu pööratud Tartu Ülikooli partnerülikoolidele Saksamaal, keskendudes igal aastal ühele neist. Toetudes senisele tihedale koostööle ja kogemustele ühiste ürituste korraldamisel, on Konstanzi Ülikool esimesena meie partnerülikoolidest palutud Academica külaliseks. Konstanzi Ülikooli delegatsiooni kuuluvad rektor, erinevate erialade professorid ja välissuhete osakonna esindajad.

Saksa-Eesti akadeemilise nädala avaüritus toimub 1. oktoobril 2007 algusega kell 14.15 Tartu Ülikooli aulas. Tervitussõnavõttudega esinevad Haridus- ja teadusministeeriumi nõunik Heli Aru, Saksa kultuuriata¨ee Wolfgang Wiethoff ja sponsorite esindajana Eesti aukonsul Düsseldorfis dr Jochen Friedrich Kirchhoff. Traditsioonilise aulaloenguga esineb Konstanzi Ülikooli rektor professor Gerhart von Graevenitz, kes kõneleb teemal "Konstanzi Ülikooli kogemus tippkeskuste ja eliitülikoolidega". Aulaloengule järgneb diskussioon teemal "Eliitülikoolid ja massiline kõrgharidus", mida juhib professor Margit Sutrop.

Diskussioonis arutatakse järgmiste küsimuste üle:

• Kuidas on lood Eesti kõrgharidusmaastikuga? Kas see vajab täiendavat diferentseerumist? Milliste kriteeriumide alusel? Kas Eesti kannataks välja "eliitülikoolide" tekke?
• Mida arvata tippude väljasõelumisest? Kas saab loota, et ekstsellentsus kasvab "ekstsellentsinitsiatiivi" raames või on selleks vaja hoopis teisi kasvutingimusi? Milliseid?
• Kuidas mõjub üksikute tippkeskuste, doktorikoolide eelisfinantseerimine ülikooli üldisele töökliimale ja nende erialade arengule, kes sellest meetmest abi ei saa? Milline on siin senine Eesti
kogemus?
• Missugust tulevikku näete ülikoolidel? Kas ülikoolid peaksid jagunema teadusülikoolideks (teadusliku ekstsellentsuse kandjateks) ja nendeks, mis annavad massilist kõrgharidust?

Kogu üritusel on sünkroontõlge saksa ja eesti keelde.

Kõik huvilised on oodatud nii 1. oktoobril kell 14.15 toimuvale Academica pidulikule avamisele kui ka 1.- 3. oktoobrini toimuvatele loengutele teaduskondades.

Saksa-Eesti akadeemilist nädalat peetakse Tartu Ülikoolis alates 1995. aastast. Teadusnädala eesmärk on tihendada suhteid Saksa ja Eesti teadlaste vahel, anda võimalus sõlmida erialaseid kontakte ning kuulata Saksamaa mainekate teadlaste loenguid.

Academica XI toimumist toetavad Nordrhein-Westfaleni liidumaa tööandjate liit ja Saksamaa suursaatkond Tallinnas.

Lähem info ürituse kohta: http://www.academica.ut.ee

Lisainfo: TÜ välissuhete osakonna peaspetsialist Lea Kivi, tel 737 6114, lea.kivi@ut.ee

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja