Slovakkia suursaadik külastab Tartu Ülikooli

Kolmapäeval, 6. aprillil külastab Tartu Ülikooli Slovakkia suursaadik Du¨an Kri¨tofík, kes kohtub ülikooli juhtkonnaga ning avab kell 15 TÜ raamatukogu III korrusel näituse "Slovakkia teaduse ja tehnoloogia suurkujud: ajalooline ülevaade".

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38718","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Näitus "Personalities of Science and Technology in Slovakia: A Historical Overview" tutvustab 36 Slovakkia päritolu teadlast ja leiutajat, kes on märkimisväärselt panustanud maailma teaduse ja tehnika arengusse. Mööda Euroopat rändava näituse on kokku pannud Kosices asuv Slovakkia tehnikamuuseum ja Slovakkia rahva muuseum Bratislavas. Näituse eesmärk on tutvustada Slovakkia teaduse ja tehnika arengut läbi selle kõige olulisemate esindajate.

Kuulsaim slovakist leiutaja on kahtlemata auruturbiini isaks kutsutud Aurel Stodola, kes 1941. aastal pälvis oma saavutuste eest mehhaanikainseneride Nobeliks nimetatud James Watti rahvusvahelise medali. Peale tema on näitusel esindatud veel matemaatik Josef Maximilian Petzval, dünamo leiutanud füüsik Stefan Jedlik, astronoom Maximilan Hell jpt.

Slovakkia teaduse suurkujude eluloolisi andmeid ilmestavad näitusel neile kuulunud esemed ja teadusaparatuur, mis pärineb Slovakkia tehnikamuuseumist. Lisaks on näha ka stend, mis esitleb maailma teaduse ja tehnika verstaposte läbi aegade. Väljapanek on tõlgitud eesti keelde.

Näitus sai teoks Slovakkia Riia saatkonna, Slovakkia tehnikamuuseumi, Slovakkia rahva muuseumi ning Tartu Ülikooli koostöös ja jääb avatuks 30. aprillini.

Kõik huvilised on oodatud näituse avamisele.

Lisainfo: Kristel Pedassaar, TÜ välissuhete spetsialist, tel 737 6164, kristel.pedassaar@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja