Tartu akadeemiline meeskoor tähistab 100. tegevusaastat

Reedel, 27. aprillil algusega kell 19 tähistab Tartu akadeemiline meeskoor TÜ aulas suurejoonelise kontserdiga oma 100. tegevusaastat.

Meeskoori auväärse sünnipäeva tähistamiseks algasid ettevalmistused juba kaks aastat tagasi. Tänaseks on valminud film ja koostatud raamat. Eesti Postilt ilmus 21. aprillil TAM 100 teemaline pealetrükitud margiga postkaart. Juubelikontserdid planeeriti 2012. aasta aprilli, neist neli on juba toimunud.

Reedel, 27. aprillil saab meeskoori kuulata Tartu ülikooli aulas. Juubelikontsertide repertuaaris on tänaseni Eesti koorimuusika klassikat ning kaasaegsete autorite teoseid. Lisaks peadirigentide Juhan Simmi, Leenart Neumani, Richard Ritsingu ja Alo Ritsingu loomingule esitatakse koorilaule Aleksander Läte, Peeter Süda, Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Konstantin Türnpu, Gustav Ernesaksa, Ester Mägi ja Veljo Tormise sulest. Kontsertidel on kaastegev Tartu ülikooli sümfooniaorkester Lauri Sirbi dirigeerimisel. Koos orkestriga esitatakse Rudolf Tobiase, Wolfgang Amadeus Mozarti, Giuseppe Verdi ja Edvard Griegi loomingut.

Tartu akadeemiline meeskoor on Eesti koorimuusika traditsioonide jätkaja. Koor loodi 1912. aastal. Selle asutajaks ja esimeseks dirigendiks oli Juhan Simm, helilooja, koori- ja orkestrijuht.

Igal hooajal laulab koor oma praeguse dirigendi Alo Ritsingu kirjutatud palu, millest mitmeid on pärjatud Eesti koorimuusika loomekonkurssidel kõrgemate kohtadega. Koori on saatnud edu paljudel rahvusvahelistel koorifestivalidel. 2011. aastal saavutas meeskoor teise koha Berliinis. Eesti Kooriühingu galakontserdil 28. jaanuaril 2012 anti välja koori- ja puhkpillimuusika 2011. a. aastapreemiad. Aasta teoks valiti Riikliku akadeemilise meeskoori ja Tartu akadeemilise meeskoori kontserdisari Ants Üleoja 75 ja Alo Ritsing 75.

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja