Tartu ülikool avas magnetlabori

30. jaanuaril 2014 avas Tartu ülikool keemiahoones 1,2 miljonit maksva magnetlabori.

TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaan Peeter Burk ütles, et uue magnetlaboriga soovib ülikool suurendada tuumamagnetresonants- ehk TMR-tehnika rakendamist sellistes kuumades valdkondades nagu biokeemia ja biomeditsiin. «Maailmas kasutatakse nendes valdkondades TMR-i juba küllaltki laialdaselt,» sõnas ta.

Muu hulgas kasutatakse TMR-iga sarnast MRI-tehnikat laialdaselt meditsiinis. Selle abil on võimalik luua kujutisi ka muidu läbipaistmatutest elunditest ja diagnoosida ajukasvajaid.

Teadusasutustes kasutatavad sarnased seadmed on aga palju kallimad ja märkimisväärselt suurema lahutavusega. Nii võimaldavad need määrata aatomite täpset paiknemist molekulides.

Teaduslaborites kasutavad TMR-e teiste hulgas näiteks orgaanilise keemia teadlased. Peeter Burgi sõnul on TMR üks parimaid meetodeid, millega saab kontrollida, kas sünteesitud aine, näiteks mõni ravimikandidaat, tuli välja just selline, nagu sooviti.

Seni on TÜ teadlased Che­micumis proove analüüsinud varsti juba 30-aastaseks saava seadmega – tünnikujulise 4,7-teslase ülijuhtmagnetiga. Nüüd seisab selle kõrval uus, märksa suurem ja võimsam 16,4-teslane ülijuhtmagnet. Võrdluseks: Maa magnetvälja keskmine tugevus on umbes 50 mikroteslat.

Uus ülijuhtmagnet maksiski 1,2 miljonit eurot ja pakub nüüd teaduse tegemiseks paremaid võimalusi kui seni. «Näiteks, kui ühe luubi lahutus on kaks korda suurem kui teisel, on võimalik sellega ka oluliselt rohkem näha,» lausus Burk.

Peale selle, et uus TMR-seade võimaldab teha täpsemaid analüüse, vajab ta analüüside tegemiseks ka väiksemaid proovikoguseid, kui oli vaja vanema seadmega töötades.

TÜ magnetlabor

• Tallinnas asuva keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi magnetväljade laboratooriumi Tartu haru. On osa Eesti Teaduse Teekaardist ehk riigile tähtsatest investeerimisobjektidest, mille rahastamist toetab ka Euroopa Liit.

• Tuumamagnetresonantsi kasutatakse põhiliselt valkude ja näiteks RNA ruumilise struktuuri määramiseks lahuses ning ravimikandidaatide ja nende «märklaudade» omavahelise sobivuse hindamiseks.

Lühendatud 30.01 Katre Tatriku kirjutatud Tartu Postimehe artiklist.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja