Tartu Ülikool on jätkuvalt maailma 3% parima ülikooli seas

THE World University Rankings 2010-2011, powered by Thomson Reuters

Maailma mainekaimaks ülikoolide edetabelite koostajaks peetav ajakiri Times Higher Education (THE) avaldas eile õhtul värske pingerea maailma parimate ülikoolide kohta. 2012/2013. aasta edetabelis on Tartu Ülikool taas maailma 3% parimate ülikoolide seas ja on vahemikus 351–400.

„Eesti ja Tšehhi on suutnud säilitada oma ülikoolide positsiooni esimese 400 seas nii Aasia ülikoolide positsioonide paranemise kui ka edetabelis osalenud ülikoolide arvu kasvu kiuste. See on tugev tulemus, kuid konkurents kasvab ning kumbki riik ei tohi loorberitele puhkama jääda,“ kommenteerib Tartu Ülikooli tulemust THE toimetaja Phil Baty.

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo sõnul väärib kindlasti tähelepanu tõik, et väga paljud Kesk- ja Ida-Euroopa tuntud ülikoolid pole kõnealusesse edetabelisse jõudnud. „Eesti ja Tšehhi ülikoolid aga märgitakse edetabelis positiivselt ära – kasvavas rahvusvahelises konkurentsis on nad suutnud oma kohta hoida. See annab meile kindlustunde, et Tartu Ülikooli toel on Eesti ülikoolid kindlasti rahvusvahelisel tasemel“, lisab Aaviksoo.

Tartu Ülikooli rektori professor Volli Kalmu hinnangul on TÜ püsimine maailma kõige teravamas tipus kindlasti tunnustus ülikooliperele. „Samas tähendab see tunnustus omakorda vastutust ja pidevat pingutamist, et ülikooli hea nimi ning rahvusvaheline positsioon püsiks ning meid peetakse võrdväärseks partneriks maailma tippude seas“, täpsustab rektor Kalm.

THE pingerea koostamisel võetakse arvesse 13 tunnust, mis kirjeldavad õpikeskkonda, teadustulemuste mõjukust, teadustöö mahtu, mainet küsitlustulemuste põhjal ning tulusid, innovatsiooni ja rahvusvahelistumise ulatust.

Esimeste seas domineerivad jätkuvalt USA kõrgkoolid, esimesele kohale tuli California Institute of Technology. Täispika edetabeliga saab tutvuda aadressil http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2012-13/world-ranking/range/351-400.

Teise kõrgelt hinnatud, maailma 700 parimat ülikooli reastava edetabeli QS World University Rankings 2012/2013 andmetel on Tartu Ülikool samuti oma positsiooni säilitanud ning püsib 500 parima ülikooli piirimail maailmas. Lisaks üldpingerea koostamisele reastab QS maailma ülikoole ka nende akadeemilise renomee alusel viies teadusvaldkonnas. Eelmisel aastal pälvis TÜ eluteaduste ja meditsiini valdkonnas 381. kohal, tänavu ületas ülikool 400 piiri humanitaarteadustes (samuti 381. koht).

Edetabeliga saab tutvuda aadressil http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2012?page=21

Taustaks THE edetabelist
Praha Karli Ülikooli, Poola tippude Krakovi ja Varssavi Ülikooli ning mitme Türgi, Iraani ja India ülikooli kõrval mainiti Tartu Ülikooli möödunud aastal kui tulevikulootust, kellel on head väljavaated tõusta peatselt esikahesaja hulka. Edetabeli toimetaja Phil Baty kirjutab selleaastaseid tulemusi kommenteerides: “Tšehhi Vabariigi ja Eesti ainsad esindajad maailma 400 parima ülikooli hulgas on suutnud oma kohta hoida. See on tubli saavutus, arvestades eriti Aasia ülikoolide jõulist esiletõusu ning asjaolu, et paljud ülikoolid esitasid oma andmed edetabelis osalemiseks sel aastal alles esimest korda. Aga konkurents tiheneb ja kumbki riik ei saa endale loorberitele puhkama jäämist lubada."

Poola ülikoolid ongi võrreldes eelmise aastaga tabelis tahapoole kukkunud, pudenedes 301–350 rühmast 50 kohta allapoole 351-400 rühma. Phil Baty lisab, et Kesk- ja Ida-Euroopa ülikoolid ei ole veel kuigivõrd rahvusvahelised, mis võib nende edasist arengut pärssima hakata: hoolimata OECD keskmise lähedale küündivast rahastamise tasemest võib just see karmis ülemaailmses konkurentsis pinnalejäämise raskeks muuta.

Humanitaarteadused tõusevad QS World University Rankings edetabelis
Teise kõrgelt hinnatud, maailma 700 parimat ülikooli reastava edetabeli QS World University Rankings 2012/2013 andmetel (avalikustati 11. septembril 2012) on Tartu Ülikool samuti oma positsiooni säilitanud ning püsib 500 parima ülikooli piirimail maailmas. QS World edetabeliga saab tutvuda aadressil http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2012?page=21

Lisaks üldpingerea koostamisele reastab QS alates 2007. aastast maailma ülikoole nende akadeemilise maine alusel viies teadusvaldkonnas. Valdkondlikud pingeread põhinevad vastava valdkonna teadlaste hulgas korraldataval arvamusküsitlusel, igas valdkonnas reastatakse 400 parimat.  TÜ seni kõrgeim koht pärineb üleeelmisest aastast eluteaduste ja meditsiini valdkonnast (Life Sciences & Medicine, 301.–350. koht). Eelmise aasta tabelis olime samas valdkonnas 381. kohal, tänavu ületasime 400 piiri humanitaarteadustes (381. koht).

Edetabelit koostades võtab QS hetkel arvesse kokku enam kui 2000 ülikooli andmed. Neist reastatakse 700 parimat – 400 esimest saavad individuaalse kohanumbri, 401. kohast allapoole on ülikoolid esitatud viiekümnestesse gruppidesse koondatult.

Ülikoolide reastamisel arvestatakse 6 näitajat: akadeemiliste liidrite ja tööandjate eksperthinnangut (neist esimene annab 40%, teine 10% üldhindest), töötajate ja üliõpilaste suhtarvu, tsiteeringute arv töötaja kohta ning välisüliõpilaste ja välistöötajate osakaalu.

TÜ on ainus Eesti ülikool, kes on sellesse tabelisse jõudnud. Esimest korda 2009. aastal, koht vahemikus 501–600. Balti riikide  ülikoolidest on lisaks TÜ-le QS tabeli künnise ületanud veel vaid Vilniuse Ülikool.

TÜ partnerülikoolidest on kõige kõrgematel kohtadel Toronto ja Melbourne’i ülikool, kes värskeimas tabelis on vastavalt 19. ja 36. kohal. Meie lähiümbrusest on kindlad esisaja ülikoolid Helsingi (78) ja Uppsala (81), esisaja piirimail on Groningeni Ülikool (109) ja Moskva Riiklik Ülikool (hetkel 116, varasematel aastatel on aga oldud ka 93. kohal) ja Göttingeni Ülikool (119). Väga hästi esineb ka Turu Ülikool (211, kes sealjuures on 2006. aastaga võrreldes tõusnud enam kui sada kohta).

 

Lisainfo: Virve-Anneli Vihman, TÜ rahvusvahelistumise nõunik, 737 6191, 5349 6820, virve.vihman@ut.ee