TARTU ÜLIKOOL KUTSUB KÕIKI PEAHOONE PÄEVALE

Peahoone päeva avab ülikooli aulas kell 14 TÜ rektor prof Jaak Aaviksoo, millele järgnevad prorektor prof Jaak Kangilaski, prof Juhan Maiste ja arhitekt Martti Preemi ettekanded. Ülikooli ajalooprofessor Mati Laur kommenteerib filmiprogrammi ülikooli aula ja peahoone ajaloost.
Aulaprogramm lõpeb Mart Kivastiku näidendiga "Nurgakivi", mille lavastab Raivo Adlas. Peahoone ees ootab huvilisi pärast tort, vein ja muusika ning kõikidele soovijatele korraldatakse peahoones ringkäik, mille raames tutvutakse ülikooli aula, rektoraadi, kunstimuuseumi, kartseri ja keldriga.

TÜ prorektori prof Jaak Kangilaski sõnul juhib ülikooli peahoone päev ühtlasi tähelepanu ülikooli ajaloolise hoonestu kehvale seisukorrale, mille ilmekaks näiteks on paraku ka ülikooli peahoone. Eesti hariduse sümboliks saanud peahoone ilusa välisfassaadi taga toimub tegelikkuses ülejäänud hoone jätkuv vajumine.
Kangilaski selgitab ajaloolise hoonestuga kaasnevaid probleeme järgmiselt: "Tartu Ülikool on Eestis rikkaima ajaloolise hoonestuga õppe- ja teadusasutus, kus suur osa hoonetest paikneb Tartu vanalinna riiklikul muinsuskaitsealal ja enamik üksikhoonetest on peale selle riiklikud arhitektuurimälestised. See seab ülikoolile erilise vastutuse nende hoonete säilimise ja kordategemise näol, millega ülikoolil üksi on aga väga raske toime tulla. Sellele vaatamata on ajaloolisi hooneid seni võimaluse korral renoveeritud, kuid see on toimunud paljuski sihipäraste õppe- ja teadustegevuse vahendite arvelt".

Ülikooli peahoone jt ajalooliste hoonete renoveerimiseks on ülikool algatanud riikliku programmi eelnõu, et ühiste jõududega rahvuslikku kultuuri- ja ajalooväärtust kandvad hooned korda teha.
Nii ülikoolile, Tartu linnale kui ka riigile tervikuna vajalike ajalooliste hoonete investeerimisvajadus suureneb iga aastaga ning on praeguseks jõudnud suurusjärguni üle 300 miljoni krooni.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht