Tartu Ülikool osaleb teadusfestivalil Moskvas

9.–11. oktoobrini toimub Moskva Riikliku Ülikooli juures mainekas teadusfestival, kuhu sel aastal on MRÜ partnerülikoolina kutsutud ka Tartu Ülikool. Eesti delegatsiooni juhib TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan Mart Noorma.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41065","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Tartu Ülikooli esindus tutvustab festivalil Eesti Tudengisatelliidi programmi. "Me esitleme teadusfestivali boksis tudengisatelliidi maapealse sidejaama internetipõhist juhtsüsteemi, mille abil festivalil osalevad noored saavad ise Tartus Tähe 4 asuva jaama kaudu ülelendavate satelliitidega sidet pidada," rääkis TÜ füüsika bakalaureuseõppe 3. aasta tudeng ja ESTCube’i tiimi liige Katrin Tuude. Samuti esinetakse ettekandega teemal "Purjetamine päikesetuulel".

"ESTCube-1 ehitusega tegelevatel tudengitel on põhjust uhkelt esineda – nende poolt katsetatav elektrilise päikesepurje tehnoloogia võib osutuda murranguliseks planeetidevahelise transpordi arengus," ei näe Mart Noorma põhjust häbeneda ka ühe maailma suurima kosmoseriigi suurimal teadusfestivalil Eesti kosmoseambitsioonidest rääkimist.

Lisaks arutatakse kohtumisel strateegilist koostööd kosmosehariduse vallas Moskva Riikliku Ülikooli ja Tartu Ülikoolil vahel. Koostöö algatamisel on olnud suur roll Eesti ühel juhtival kosmoseteadlasel Riho Nõmmikul, kes töötab juba aastakümneid Moskva Riikliku Ülikooli tuumafüüsika instituudis. Muuhulgas on arutlusel Venemaa tudengisatelliitide andmete kasutamine laboratoorsete tööde läbiviimisel TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonnas, samuti teadlaste ja üliõpilasvahetuse võimalused.

Juba sel reedel alustav teadusfestival on järjekorras neljas – esimest korda toimus Moskva teadusfestival 2006. aastal. Möödunud aastal osales festivalil üle 40 kõrgkooli ja muuseumi ning erinevaid üritusi külastas üle 150 000 inimese.

Eesti tudengisatelliiti ehitavad Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli tudengid, keda juhendavad teadlased Tartu Ülikoolist ja Tartu Observatooriumist. Lähemalt Eesti Tudengisatelliidi programmist ja Eesti esimesest satelliidist ESTCube-1 saab lugeda www.estcube.eu.

Vaata ka: Tudengisatelliit ERRis


Lisainfo: Sirje Üprus, TÜ rahvusvahelise koostöö juht, tel 737 5615, 509 7117, sirje.uprus@ut.ee
Mart Noorma, TÜ delegatsiooni juht, tel 523 9159, mart.noorma@ut.ee


Karin Volmer
Tartu Ülikool
pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 5202807
e-post: avalik@ut.ee
/et/ulikoolist/yldinfo/press