Tartu Ülikool sai Euroopa grafeeniprojekti ametlikuks partneriks

23. juunil avalikustas Graphene Flagship kui üks Euroopa suurimaid teadusuuringute projekte, et kahekordistab oma partneriteringi. Grafeeniprojekti esitas taotluse ka Tartu Ülikooli füüsika instituudi teadlaste uurimisrühm, kes valiti seni ainsana Baltikumist oma konsortsiumiga projekti partneriks. Esmakordselt on Eesti teadlased valitud maailma tippteadlasi koondava Euroopa Komisjoni tulevikutehnoloogiate Flagship programmi rahvusvahelisse meeskonda.

Varasema 74 partneri asemel on grafeeniprojektis nüüd 140 organisatsiooni 23 riigist. 66 uut partnerit lisavad nii teaduslikku kui ka tehnoloogilist võimekust kogu grafeeniprojekti arengusse. „Meie roll projektis on arendada välja grafeenil põhinevad ülitundlikud gaasisensorid,“ ütles TÜ materjaliteaduse vanemteadur Harry Alles.

„Tartu Ülikooli materjaliteadlaste ja füüsikute kõrge erialane kompetents ning konkurentsivõimeline uurimiskeskkond on aluseks, et nad valiti Euroopa Komisjoni tulevikutehnoloogiate programmi kuuluva Graphene Flagshipi 1 miljardi euro maksumusega projekti täitjate hulka,“ rõõmustas Tartu Ülikooli teadusprorektor Marco Kirm, lisades, et see pakub see pakub uusi võimalusi ülikooli teadlastele ja kutsub noori omandama haridust Tartu Ülikoolis, kus on juba täna võimalik kaasa lüüa tuleviku materjalide loomisel.

Euroopa komisjoni asepresident Neelie Kroes tervitas kõiki uusi projekti partnereid: „Euroopa juhib grafeeni revolutsiooni. Sellel imematerjalil on potentsiaali oluliselt parandada meie elu: see aitab arendada uusi meditsiinitehnoloogiaid, nagu näiteks kunstlike võrkkestade valmistamine, ning säästvamat transporti kasutades kergemaid ja ultratõhusaid patareisid. Mida rohkem me grafeeni võimalusi avame, seda parem.“

Tartu Ülikooli teadlaste taotlus koostöös teiste konsortsiumi liikmetega kolmest Itaalia ja ühest Hispaania firmast, valiti välja 218 taotluse hulgast ning on üks 21 taotlusest, mida finantseeritakse.

Graphene Flagship’i koordineerib Chalmersi tehnoloogiaülikool ja rahastab Euroopa Komisjon.

Infot grafeeniuuringutest TÜ-s leiad siit.

Loe ka Harry Allese, Jaan Aariku ja Jaak Kikas artiklit "Grafeeni võidukäik" Sirbis.

Lisainfo: Harry Alles, TÜ materjaliteaduse vanemteadur, tel: 737 4658, e-mail: harry.alles@ut.ee;
Jaan Aarik, TÜ tahkisetehnoloogia professor, Eesti Teaduste Akadeemia liige, tel: 737 4674, e-mail: jaan.aarik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja