Tartu ülikool on taas maailma neljasaja parima ülikooli hulgas

Pärast aastast vaheaega on Tartu ülikool taas ajakirja Times Higher Education (THE) koostatavas maailma ülikoolide edetabelis, paigutudes vahemikku 351–400.

Tänavu 12. korda ilmuvat THE tabelit peetakse maailma mainekaimaks ja objektiivseimaks ülikoolide pingereaks, mis hindab maailma teadusülikoole kõigi peamiste tegevusalade lõikes. Edetabel põhineb kolmel allikal: iga-aastasel maineuuringul, kirjastuse Elsevier andmebaasil Scopus ning ülikoolide endi poolt esitatavatel andmetel.

Pingerea koostamisel võetakse arvesse 13 tulemusnäitajat, mis kirjeldavad õppekeskkonda, publitseeritud teadustulemuste mahtu ja mõjukust, mainet küsitlustulemuste põhjal, tulusid, innovatsiooni ja rahvusvahelistumise ulatust.

Võrdluses muu maailma ülikoolidega on TÜ peamiseks tugevuseks teaduspublikatsioonide mõjukus (viidatavus), kus TÜ paigutus 4. detsiili, nõrgimaks aga sissetulek ettevõtetega sõlmitud lepingutest, kus TÜ jääb oma skooriga 7. detsiili.

Tutvu TÜ tulemuste kokkuvõttega.

THE edetabel reastab 400 ülikooli, neist 200 parimat saavad individuaalse kohanumbri, ülejäänud reastatakse 50 kaupa grupeerituna. Tabel ei arvesta väga kitsalt spetsialiseerunud ülikoole, ega neid, mille teadusproduktsioon on väiksem kui 200 artiklit aastas. TÜ oli edetabelis samas 351–400 vahemikus ka aastatel 2011–2013.

Loe rohkem ERR Novaatorist.

Edetabeliga saab tutvuda https://www.timeshighereducation.com/.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja