Tartu ülikool tähistab rahvusülikooli 93. aastapäeva

Laupäeval, 1. detsembril 2012 tähistab Tartu ülikool rahvusülikooli 93. aastapäeva traditsioonilise aktuse, tõrvikrongkäigu ning balliga. Aktusel promoveeritakse kolm audoktorit, 101 doktorit, nimetatakse auliige (postuumselt) ning antakse üle TÜ Rahvusmõtte auhind.

Rahvusülikooli 93. aastapäeva tähistamine saab alguse 30. novembril, kui ülikooli raamatukogus avatakse kell 15.30 akadeemik Harald Kerese 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus „Harald Keres 100”, mis hõlmab rikkalikult fotosid Harald Kerese eluteest ning kirjutisi tema uurimisvaldkonnast.

1. detsembril kell 12 avab aastapäevaaktuse ülikooli aulas Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm. Rektor õnnitleb kõiki ülikoolipere liikmeid ja ülikooli häid partnereid Eesti ülikooli sünnipäeval: „Emakeelse ülikooli rajamine 93 aastat tagasi oli kantud samadest väärtustest, mis on ülikooli liikmetele olulised ka tänapäeval. Seni, kuni meie kõigi igapäeva raamib soov töötada vaimsuse, väärikuse, kvaliteetse õpetamise ja omakeelse teaduse arengu nimel, ei ole põhjust muretseda ka riigi, rahva või keele hääbumise pärast.“

Akadeemiline loeng käsitleb samuti rahvusülikooli vaatenurgast olulist teemat. Loengu „Eesti keeleala piirid“ peab Tartu ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor, akadeemik Karl Pajusalu. Aktusel tervitavad Tartu linnapea Urmas Kruuse ja TÜ arstiteaduskonna 6. kursuse üliõpilane Sander Pajusalu.

Rahvusülikooli sünnipäeval promoveeritakse aktusele eelneva aasta jooksul kraadi kaitsnud 101 doktorit. Selleks puhuks on TÜ raamatukogus II korrusel suures saalis avatud ka näitus „Tartu Ülikoolis 2012. aastal kaitstud doktoritööd“. Näitusele on välja pandud nende 101 teadlaste doktoritööd, kes 1. detsembri aktusel doktoriteks promoveeritakse. Näitusel esitletakse raamatukogus paberkandjal olevaid doktoritöid. Näitusega soovib raamatukogu omalt poolt õnnitleda tublisid doktoritöö kaitsnuid, innustada praeguseid kraadiõppureid ja tervitada kogu ülikoolipere rahvusülikooli aastapäeva puhul. Doktoritööde näitus on TÜ raamatukogus avatud 12. detsembrini.

Aktusel nimetatakse Tartu ülikooli audoktoriteks Helsingi ülikooli lastehaiguste professor Mikael Knip, Jyväskylä ülikooli romaani filoloogia professor Outi Merisalo ning tuntud sotsiaalpsühholoog, Maastrichti ülikooli emeriitprofessor Geert Hofstede. Tartu ülikooli auliikmeks nimetatakse (postuumselt) märkimisväärse materiaalse toetuse osutamise eest Gunnar Vasar.

Teatavaks tehakse 2012. aasta TÜ Rahvusmõtte auhinna laureaat. Rahvusmõtte auhinnaga tunnustab Tartu ülikool isikuid, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust.

Õhtul jätkub rahvusülikooli aastapäev tõrvikrongkäiguga, mis algab kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest. Traditsiooniline aastapäevaball saab alguse samal päeval kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Aastapäevaürituste raames annab TÜ sihtasutus esmaspäeval, 3. detsembril algusega kell 14 ülikooli ajaloo muuseumi valges saalis üle selle aasta stipendiumid ja preemiad.

Rohkem infot 1. detsembril toimuvate sündmuste kohta leiab aadressilt http://www.ut.ee/rahvusulikool93.

Lisainfo: Kady Sõstar, avalike suhete spetsialist, tel 737 5685, kady.sostar@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja