Tartu ülikool tõi loovuskonkursilt „Kuldõun“ kolm auhinnalist kohta

9. detsembril tunnustas Archimedes aasta säravamaid haridusprojekte ja hariduse edendajaid. Tartu ülikool sai kahes kategoorias kolm auhinda: I koht kategoorias „Aasta video hariduses“, II ja III koht kategoorias „Nutitegu hariduses“.

Kõige konkurentsirikkama kategooria „Aasta video hariduses“ võitis Tartu ülikooli sisseastumiskampaania stardivideo, mis tutvustas bioloogiat jt loodusteaduste erialasid ja nende väljundeid. Reklaamklipid valmisid koostöös vilistlaste ja Eesti räppari Genkaga, et edastatav sõnum jõuaks suurema sihtrühmani.

Archimedese kommunikatsiooniosakonna juhataja Eero Loonurm tõdes, et Tartu ülikool kasutas videote loomisel hästi läbimõeldud strateegiat ja säravaid vilistlasi, kes oskasid tänu otsesele kokkupuutele kõige paremini õppekava olemust ja sisu edasi anda. „Tartu ülikoolil oli ka õilis eesmärk saada teatud õppekavadele rohkem avaldusi ja kummutada levinud stereotüüpe. Hea vorm aitab sisust alati paremini aru saada,” lisas Loonurm.

Vaata bioloogia õppekava tutvustavat video ja loe video saamislugu vilistlasblogist.

Kategoorias „Aasta nutitegu hariduses“ sai TÜ ja ERR-i ühine teadusuudiste portaal Novaator II koha. Portaali tunnustati hiljaaegu ka kui riiklikult tunnustatud teaduse populariseerijat.

Samas kategoorias nimetati III koha vääriliseks Tartu ülikooli keeleväänajate (Tongue Twisters) sari, mille idee algatajaks on rahvusvahelise kommunikatsiooni peaspetsialist Inga Külmoja.

Külmoja kirjeldas, et projektil on kaks põhilist sihtgruppi: esiteks, välismaalased, kes võiksid tunda huvi Eesti, eesti keele ja kultuuri vastu; teiseks, oma keele ja identiteedi üle uhkust tundvad eestlased, kes jagaksid keeleväänajaid oma välismaalastest sõpradega ehk toimiks nn rahvadiplomaatia.

„Rahvusvahelistumise kontekstis on eesti keele ja kultuuri püsimine kahtlemata oluline. Ühest küljest võiks Eesti olla märksa suurem oma etnilistest ja geograafilistest piiridest, teisest küljest on tähtis, et Eestisse õppima, töötama ja elama asuvad välismaalased tunneksid kohaliku keele ja kultuuri vastu huvi,“ rääkis Külmoja, lisades, et sellist huvi ei saa paraku äratada sundides, vaid pakkudes mängulist ja lustakat sisu edutainment võtmes: „eesti keel pakub selleks suurepärast materjali.“

Keeleväänaja postitused hõlmavad nii pildi- kui ka audiomaterjali. Vaata ja kuula näiteid keeleväänajatest UT blogist.

Virge Tamme
Tartu ülikooli pressinõunik