TARTU ÜLIKOOL VÄLJASTAB RAMON RASKILE CUM LAUDE DIPLOMI PRETSEDENDINA KOHTUMÄÄRUSE ALUSEL

Üliõpilane Ramon Rask sooritas õpinguperioodi jooksul eksami hindele F, mis tähistab läbikukkumist, järeleksami sooritas ta hiljem positiivsele hindele. Tartu Ülikooli õppekorralduseeskirja põhjal antakse aga cum laude tunnustus üliõpilasele vaid juhul, kui kõik eksamid on sooritatud hinnetele A, B või C.

Ramon Rask pidas aga esmast eksamitulemust F tühiseks, kui hilisem sooritus oli tehtud positiivsele hindele ning kaebas 14. juunil ülikooli Tartu Halduskohtusse, saamaks baccalaureus artiumi kraadi koos kiitusega. Tartu Halduskohus väljastas kohtumääruse ilma sisulise aruteluta juba 15. juunil ehk ühe päevaga ning selle kohaselt on Tartu Ülikool kohustatud esialgse õiguskaitse korras väljastama Ramon Raskile bakalaureusekraadi diplomi koos kiitusega cum laude. Kaebuse faktilist ja õiguslikku põhjendatust saab kohus hinnata kohtuasja sisulisel läbivaatamisel. Esialgse õiguskaitse taotluse lahendamisel võib kohus teha otsuse olemasolevate tõendite põhjal ja ei pea nõudma teiste protsessiosaliste arvamust asja kohta.

Tartu Ülikooli õppekorralduse- ja kvaliteeditalituse juhataja Margit Raudsepa hinnangul ei kvalifitseeru Ramon Rask ka teisel põhjusel cum laude diplomi saajaks, kuna õpingute lõpetades oli tema keskmine hinne 4.53. Ülikooli õppekorralduseeskirja kohaselt antakse aga cum laude kiitusega diplom juhul, kui keskmine hinne õpingute vältel on vähemalt 4.60 või kõrgem, seejuures arvestatakse kõikide eksamite, õppepraktika ja lõputöö hindeid.

Tartu Ülikooli õppeprorektori prof Birute Klaasi sõnul on tegemist uskumatu pretsedendiga, kus ilma ülikooli argumentideta tehakse selline otsus. "Ülikooli õigusaktid on kõikidele täitmiseks ja erandeid siin ei tehta. Antud juhul on aga ülikool sunnitud kohtumääruse täitma ning cum laude diplomi väljastama tingimustel, mis on vastuolus õppekorralduseeskirjaga," täpsustab Birute Klaas. Kuna õigusteaduskonna lõpuaktus toimub 16. juunil, käivitas ülikool cum laude diplomi väljastamise protsessi viivitamatult.

Lisainfo: TÜ õppeprorektor Birute Klaas, tel 737 6201, 506 9749

Liina Jürgen