Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi väärikas Schindleri lift on taas töökorras

2. augustil kell 13 avas Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm esimese sõitjana Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis kõigile muuseumikülastajatele pea 20 aastat igapäevasest kasutusest väljas olnud ajaloolise Schindleri lifti ehk tõstetooli. Liftiga saab sõita valge saali ja ajutiste näituste korrusele, Morgensterni saali juurde ning pööningule.

„Meil on väga hea meel, et saame taas oma külastajatele pakkuda võimalust kasutada korruste vahel liikumiseks ajaloolist Schindleri lifti, mis paigaldati Toomkiriku hoonesse 1928. aastal,“ sõnab Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi direktor Mariann Raisma. Amortiseerunud lift vajas uuesti kasutusele võtmiseks tehnilist kohandamist tänapäevastele nõuetele: „Lifti renoveerimisel oleme jälginud muinsuskaitse eritingimusi, mis nägid ette lifti taas kasutuselevõtmist võimalikult algupärase, 1928. aasta väljanägemise juures.“

Tartu vanimale, 85-aastasele Schindleri liftile paigaldati renoveerimistööde käigus muuhulgas uus Schindleri mootor, uuendati metallkarkass, eemaldati nõukogude ajast pärit sobimatud juhtseade lülitid ja pistikud, paigaldati kaasaegne, algupärase disainiga võimalikult sarnane lifti juhtimise paneel ning restaureeriti lifti kabiin: „Lifti kabiin oli hästi säilinud, ent vajas väikest uuenduskuuri, mille käigus värviti lifti sisemus linaõlivärviga vastavalt algsele toonile ning seinad aaderdati ehk restauraator maalis laudisele käsitsi puidu tekstuuri,“ loetleb Raisma tehtud töid, lisades, et hea ja kvaliteetse restaureerimise üks omadus on, et vaatajale tundub kõik loomulik: „Kogu restaureerimistööde meeskond on teinud suurepärast tööd ning taastanud lifti võimalikult autentse välimuse,“ kiidab Raisma tööde teostajaid: AS ELIFit, lifti kabiini restauraatorit Taavi Tiidorit ning lifti seintele aaderduse teinud kunstnikku Erle Kauri.

Lifti juurde ootab kinnitamist veel vaid lifti kasutusjuhend. „Kuigi lifti tüüp eeldab, et selle juures peaks olema ka liftimees, kes uksed avab ja sulgeb ning lifti liikumist reguleerib, siis usume, et oleme saavutanud sellise turvalisuse, et muuseumikülastajad saavad lifti kasutamisega kenasti ka iseseisvalt hakkama,“ sõnab Raisma, pannes muuseumikülastajatele südamele, et enne lifti kasutamist tutvutaks kindlasti ka kasutusjuhendiga.

500 kg kandevõimega tõstetooli kasutati algselt peamiselt raamatukogu raamatute ja esemete transpordiks korruste vahel. Muuseumikülastajatele suleti lift 1990ndate alguses. Viimati kasutati lifti 2004. aastal, mil transporditi korruste vahel museaale, mööblit ja inventari. Lift mahutab Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi korruste vahele liikuma korraga kuut inimest. Renoveerimistööde kogumaksumus ulatus ligi 30 000 euroni.

Vaata ka uudislõiku Reporteri vahendusel ning fotojäädvustusi UTTV-st.

Lisainfo: Mariann Raisma, Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi direktor, tel: 737 5675, 522 1702, e-post: mariann.raisma@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja