Tartu ülikooli ajaloolisele linnakule anti üle Euroopa kultuuripärandi märgis

13. aprillil anti Brüsselis toimuval auhinnatseremoonial Tartu ülikooli ajaloolisele linnakule üle Euroopa kultuuripärandi märgis. Tunnustuse eesmärk on tõsta esile Euroopa ühtsust, ajalugu ja ühiseid väärtusi rõhutavaid paiku. Euroopa Komisjon nimetas ülikooli ajaloolise arhitektuuriansambli Euroopa kultuuripärandi märgisele kokku üheksa Euroopa kultuuripärandi objekti seas.

Euroopa Komisjoni välja antav Euroopa kultuuripärandi märgis anti üle tseremoonial Brüsseli Solvay raamatukogus Euroopa kultuuripärandi märgise päevadel. Auhinnasaajatele andis tunnustuse üle Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri-, noorsoo- ja spordivalkonna volinik Tibor Navracsics.

Eestist võttis märgise vastu Tartu ülikooli muuseumi direktori kohusetäitja Mairo Rääsk. Tema hinnangul põlistab Euroopa kultuuripärandi märgis 19. sajandi alguse ülikooli rajajate julged unistused ja suurejoonelise visiooni nende kõige olulisemast püüdlusest – teha Tartu ülikoolilinnana suuremaks ning euroopalike väärtuste kandjaks. „Kaks sajandit hiljem on Tartust tänu ülikoolile saanud Eesti kõige rahvusvahelisem linn, siinse teadusliku mõtte keskpunkt. Tartu ülikooli ajalooline arhitektuuriansambel on kui sümbol, mis on selle võimalikuks teinud,“ ütles Rääsk.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on Eesti ajalugu osa Euroopa ajaloost ja meie pärand osa Euroopa kultuuripärandist, mida ülikooli hooneteansambel suurepäraselt iseloomustab. „Siinne ajalugu on tihedalt täis Euroopa jälgi, mis väljenduvad nii teaduse ajaloos kui ka arhitektuuris ning on tähenduslikud kogu Euroopa jaoks,“ ütles Saar. „Tänan Tartu ülikooli muuseumi, kes selle veenvalt kirja pani ja sellega Euroopa kultuuripärandi märgise pälvis,“ rääkis minister.

Tartu ülikooli ajalooline linnak on kõige suurejoonelisem valgustusajastu arhitektuuriansambel Eestis, aga ka üks terviklikumalt säilinud selle ajastu ülikoolikomplekse Euroopas.

Eesti esitas 2015. aastal märgisele ühe taotluse. Kõiki taotlusi hindas rahvusvahelistest sõltumatutest ekspertidest koosnev žürii. Tartu ülikooli puhul tõsteti esile, et säilinud arhitektuuriansambel koos pargi ja kollektsioonidega kannab endas harmoonilise tervikuna valgustusajastu ülikooli ideed ja ideaale ning euroopaliku hariduse traditsioone.

Alates 2013. aastast väljaantav Euroopa kultuuripärandi märgis on Euroopa Liidu algatus, mille eesmärk on tõsta esile Euroopa ühtsust ja ühiseid väärtusi rõhutavaid paiku, mis on olulised  Euroopa ajaloo ja kultuuri seisukohalt või kannavad Euroopa integratsiooni mõtet.  Varem on Eestist märgise pälvinud Eesti ajaloomuuseumi suurgildi hoone (2014).

Vaata lisaks märgise pälvinud objektide kohta.

Mairo Rääsk, TÜ muuseumi direktori kt
mairo.raask@ut.ee