Tartu ülikooli arengufond panustab võtmeprojektide rahvusvahelisse konkurentsivõimesse

2012. aastal otsustati TÜ arengufondist toetada kõiki viit lõppvooru jõudnud taotlust 50 000 euro ulatuses, et neid edasi arendada rahvusvahelisi projekte koordineerivateks konsortsiumideks.

Tartu ülikooli arengufondi 2012. a taotluste lõppvooru jõudsid viis taotlust eri valdkondadest, mille kõigi head kvaliteeti ja tugevat sisu taotlusi hinnanud eksperdid ära märkisid:

  • Centre of nanosafety research and education (prof Ergo Nõmmiste, füüsika instituut); 
  • Centre of host pathogen chemogenomics  (prof Andres Merits, tehnoloogiainstituut);              
  • Collegium for cultural and biological diversity (professorid Art Leete ja Martin Zobel; kultuuriteaduste ja kunstide instituut ning ökoloogia ja maateaduste instituut);                                 
  • Centre of advanced materials (prof Enn Lust, keemia instituut);                                      
  • Estonian children personality behaviour and health study (prof Jaanus Harro, psühholoogia instituut).            

Ekspertide hinnangul ei eristunud taotluste hulgast selget liidrit, mille toetamine tekitaks juba olemasoleva kompetentsi ümberstruktureerimisega uutesse keskustesse täiendava lisandväärtuste Tartu ülikooli kui terviku jaoks ja millega kaasneks kogu ülikooli mõjutav arenguhüpe. 

Arvestades taotluste temaatika kattuvust Euroopa Liidu uue raamprogrammi Horizon 2020 võtmeküsimuste ja tõstatud probleemidega ning taotlejate senini edukat kogemust rahvusvahelistes koostööprojektides, otsustati arengufondist toetada kõikide taotluste edasiarendamist.

Tartu ülikooli teadusprorektori Marco Kirmi sõnul on vaja teha põhjalikke ettevalmistusi, et meie edukaimad teadusgrupid suudaksid koordineerida tulevikus EL raamprogrammile taotlusi ning olla liidrid. „Olgu see siis tugevate välispartnerite suunatud otsing, osalemine rahvusvahelistes mõttekodades  või rahvusvaheliste ürituste korraldamine, et moodustada  konkurentsivõimeline rahvusvaheline meeskond.  Samuti  võimaldab arengufondi toetus kaasata vajaliku kompetentsiga välisteadlasi. Edu korral kasvaks Tartu ülikooli välisfinantseerimise maht hinnanguliselt 1-3 miljoni euro võrra, rääkimata meie nähtavuse ja mõjukuse tõusust edukate  uurimisprojektide koordinaatorina rahvusvahelisel areenil,“ lisas Marco Kirm.

Eksperdid osutasid ka vajadusele muuta arengufondi statuut märksa põhjalikumaks, et teenida paremini TÜ seatud olulisi eesmärke. Arengufondist toetatavad tegevused peaksid väljuma traditsioonilise teadusteema või arendusprojekti raamidest, olema märgatavalt laiema kandepinnaga ning nende elluviimine peab mõjutama kogu ülikooli.

Arengufondi taotlusi hindasid TÜ nõukogu liige, ajakirja Akadeemia peatoimetaja  dr Toomas Kiho, Euroopa teadusfondi nõukogu liige ja Eesti teadusagentuuri hindamisnõukogu liige, TTÜ innovatsioonipoliitika ja tehnoloogia valitsemise professor Rainer Kattel, EL COST programmi  materjalide, füüsika ja nanoteaduste valdkonna komitee liige Soomest, Helsingi ülikooli professor Jyrki Räisänen, TÜ rahvusvahelist teadus- ja arenduskoostööd ning ettevõtlussuhteid nõustav ekspert, endine Helsingi ülikooli ettevõtlussuhete juht Indrek Tammeaid ja TÜ arendusprorektor dr  Erik Puura.

Lisainfo: Marco Kirm, TÜ teadusprorektor, tel 53 427 170, e-post marco.kirm@ut.ee