Tartu Ülikooli biomeedikumis avatakse siirdemeditsiini tippkeskus

Siirdemeditsiini tippkeskuse moodustavad kuus TÜ arstiteaduskonna uurimisrühma, mis tegelevad närvisüsteemi ja immuunsüsteemi vaheliste seoste uurimisega ning otsivad võimalusi, kuidas uusi teadmisi inimeste ravimisel kasutada.

Tippkeskuse juhi, professor Eero Vasara sõnul näitab maailmapraktika, et meditsiiniliste alusuuringute käigus tehtud avastuste kliinilisse praktikassejõudmine võtab väga palju aega. "Seevastu siirdeuuringute käigus kaasatakse kliinilises valdkonnas tegutsevad teadlased tööprotsessi võimalikult varakult, et tehtud avastusi saaks abivajavate inimeste heaks rakendada kiiremini," selgitas Vasar.

Siirdemeditsiini tippkeskuse rühmad uurivad HI-viirust ning selle eripärasid Eestis, immuunsüsteemi mõjutavat AIRE geeni, suhkrutõve immunoloogiliste mehhanismidega seotud küsimusi, ainevahetusest tulenevaid mõjusid närvi- ja immuunsüsteemile, emotsionaalset käitumist mõjustavaid geneetilisi mehhanisme ning otsivad ravimiarenduse uusi võimalusi.

Käesoleva aasta juunis otsustas SA Archimedes toetada avatavat neuroimmunoloogia siirdeuuringute Euroopa Regionaalarengu Fondist tippkeskust 77,7 miljoni krooniga.

Lisainfo: Eero Vasar telefon: 737 4331, 526 8033, e-post: eero.vasar@ut.ee

Tuuli Härson