Tartu ülikooli professor andis välja raamatu Venemaa postkoloniaalsest identiteedist

Ilmunud on Tartu ülikooli Euroopa Liidu-Venemaa uuringute professori Vjatšeslav Morozovi raamat „Russia's Postcolonial Identity. A Subaltern Empire in a Eurocentric World“ / „Venemaa postkoloniaalne identiteet. Subalternne impeerium eurotsentristlikus maailmas“ kirjastuselt Palgrave Macmillan.

Postkoloniaalsest poliitilisest teooriast lähtuv käsitlus annab ülevaate sellest, kuidas Venemaa positsioon rahvusvahelises süsteemis on mõjutanud tema siseriiklikku arengut, mis omakorda on kaasa toonud konkreetsed välispoliitilised tagajärjed.

Kuigi Venemaa on oma maailmavaates vägagi Euroopa-keskne, eristub ta siiski selgelt teistest Euroopa tuumikriikidest. Seda erinevust saab seletada globaalse kapitalismi ebaühtlase ja kombineeritud arenguteega, kus Venemaa on süsteemi integreerunud pool-perifeerse riigina, ning tulemuseks on Venemaa kestev majanduslik ja normatiivne sõltuvus Läänest.

Selline areng on toonud Venemaal võimule režiimi, mis oma sõnul kaitseb „tõelisi Vene väärtusi“, kuid selline traditsionalism pole tegelikult midagi enamat kui Lääne väärtuste eitusel põhinev peegelpilt.

Uurimusega annab professor Morozov olulise panuse seniilmunud teaduskirjandusse, kuna käsitleb Venemaad postkoloniaalsest vaatenurgast Lääne hegemoonia subalternse ehk alluv-vastanduv impeeriumina. Raamat näitab postkolonialismi ja konstruktivismi teooriate dialoogivõimalusi ning toob samas välja kitsaskohti ning valgeid laike mõlema lähenemise kasutamise juures.

Rohkem infot leiab raamatu kodulehelt.

Lisainfo: Viacheslav Morozov, TÜ Euroopa Liidu-Venemaa uuringute professor, e-post: morozov@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392