Tartu ülikooli professor sai Tartu aukodanikuks

Tartu ülikoolist nimetati Tartu aukodanikuks kardioloogia professor, südamekliiniku juhataja Jaan Eha. Tiitel antakse üle vabariigi 98. aastapäeva aktusel 23. veebruaril Tartus.

Professor Eha on andnud väga olulise panuse kardioloogia arendamisse Eestis, olles moodsa invasiivkardioloogia rajaja Eestis.

Professor Eha peamised uurimisteemad on interventsionaalkardioloogia südame isheemiatõve korral ning arterite funktsiooni ja struktuuri muutuste hindamine erinevate haigus- ja füsioloogiliste seisundite korral. Eha on vaskulaaruuringutega tegeleva Endoteeli keskuse ja müokardiinfarktiregistri rajajaid.

Jaan Eha on Eesti kardioloogide seltsi auliige 2007. aastast. Ta on pälvinud Eesti Punase Risti I klassi teenetemärgi. 2013. aastal sai ta koos professor Mihkel Zilmeriga Eesti Vabariigi teaduspreemia arstiteaduse valdkonnas uurimuste tsükli „Südame- ja veresoonkonna siirdemeditsiinilised uuringud" eest.

Tartu volikogu nimetas aukodanikuks veel kirjanik Tiia Toometi ja ajakirjanik Mart Kadastiku, kes siiski tiitlist loobus.

Virge Tamme