Tartu Ülikooli raamatukogus on loodud elektroonilised õppematerjalid Euroopa Liidu ajaloo kohta

Euroopa Liidu ajaloo e-õppematerjalid koosnevad kahest osast: Paneuroopa Liit ja Euroopa ühendamine. Mõlemas osas kasutatakse allikmaterjale ja maailmasündmuste kajastusi Eesti ajakirjanduse vastavatest ajajärkudest enne ja pärast Teist maailmasõda.

Eesti NSV-s ilmunud ajalehtedest on e-õppematerjalide loomisel kasutatud ajalehte Rahva Hääl, komsomoli ametlikku häälekandjat Noorte Hääl ja kohaliku tasandi päevalehte Edasi. Ajakirjadest jälgisid kõige rangemalt ideoloogilisi ettekirjutusi ajakirjad Eesti Kommunist ning Küsimused ja Vastused, Aja Pulss oli üsna tugeva nõukoguliku suunitlusega ja Välispanoraam mõnevõrra vabameelsem.

"Kui ajakirjandus oli allutatud riigi totaalsele kontrollile ja avaldati poliitiliselt ning ideoloogiliselt õigeid kirjutisi, siis mida said inimesed ajalehtedest lugeda Euroopa integratsiooni kohta? Milline ettekujutus Euroopa ühendamisest võis lugejal tekkida siinpool raudset eesriiet?", tutvustab materjalide kogumisel tekkinud küsimusi üks projekti eestvedajaid Ruth Tammeorg.

Õppematerjalide loomisel on lähtutud ajaloo ja ühiskonnaõpetuse ainetes käsitletavast allikaõpetusest ning selle võimalikust integreerimisest meediaõpetusega. Üks eesmärk on keskenduda allika mõistele, allika tuvastatavusele, usaldusväärsuse hindamisele ning allikate kasutamisele eri tüüpi tekstides.

Väga suure töö digitaliseeritud Euroopa Liidu õppematerjalide loomisel tegi tollase Europe Direct Lõuna-Eesti infopunkti konsultant Kristi Kivilaid.

TÜ ajaloo- ja arheoloogiainstituudi doktorant Terje Hallik on teinud Euroopa Liidu ajaloo käsitlemiseks gümnaasiumiastme õpilastele e-õppematerjalide juurde abivahendina töölehed.

Digitaliseeritud allikmaterjalid koos töölehtedega on kättesaadavad Europe Direct Lõuna-Eesti infopunkti kodulehel www.euroinfo.ee/ed ning Eurodokumentatsiooni keskuse kodulehel www.euroinfo.ee.

Tartu Ülikooli raamatukogus töötab ülikoolide Euroopa integratsioonialast haridus- ja uurimistööd toetav Eurodokumentatsiooni keskus alates 1992. aastast. Aastatel 2005–2008. töötas keskuse juures Europe Direct Lõuna-Eesti infopunkt, mis pakkus Lõuna-Eesti elanikele Euroopa Liidu teemadel avalikke loenguid ja väitlusi. Üks Europe Direct Lõuna-Eesti infopunkti väljund oligi Euroopa Liidu kujunemist ja ajalugu käsitlevate eestikeelsete allikmaterjalide elektroonilise kollektsiooni loomine .

Lisainfo: Ruth Tammeorg, Eurodokumentatsiooni keskus, tel 737 5781, ruth.tammeorg@ut.ee

Norbert Kaareste
pressiesindaja