Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinna pälvis Ants Viires

"Ants Viirese teaduslikud uurimused eesti rahvakultuuri ainelistest ja vaimsetest valdkondadest kuuluvad Eesti etnoloogilise kirjanduse aarete hulka," selgitas Viirese valituks osutumist Tartu Ülikooli etnoloogia professor Art Leete. Kõige olulisemaks Viirese tööks peab ta Eesti rahvakultuuri ja rahvusliku mõtet ühendava koguteose "Eesti rahvakultuur" koostamist. "Ants Viires on koguteose ühe peatoimetaja ja koostajana püüdnud just selle teose kaudu juhatada lugejad avara ning kõikehaarava arusaamiseni Eesti kultuurist nii ajaloolises mõõtmes kui ka Eesti ühiskonna tänapäevasel multikultuurilisel taustal."

Auhinna saaja valis välja 11-liikmeline komisjon, kuhu kuuluvad Tartu Ülikooli rektor professor Alar Karis, õppeprorektor professor Birute Klaas, ülikooli keemiaprofessor Mati Karelson, ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia direktor Anzori Barkalaja. Komisjoni liikmed on ka luuletaja Doris Kareva, literaat Mart Orav, kirjanik Hando Runnel, dirigent Hirvo Surva, kunstiajaloolane Sirje Helme ja eelmisel aastal Rahvusmõtte auhinna pälvinud kirjanik Ain Kaalep.

Tartu Ülikool andis Rahvusmõtte auhinda välja kuuendat korda. Auhinnaga tunnustatakse inimest, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti riiklikku ja rahvuslikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks Ilmamaa kirjastuse "Eesti mõtteloo" sarja 50 köidet ning klaasikunstnik Toomas Riisalu klaasist taiese. Eelneval viiel aastal on auhinna pälvinud kirjanik ja etnoloog Ilmar Talve, helilooja Veljo Tormis, akadeemik Endel Lippmaa, kunstnik Kaljo Põllu ja kirjanik Ain Kaalep.

Lisainfo: Birute Klaas, Tartu Ülikooli õppeprorektor, 737 6200, 506 9749, birute.klaas@ut.ee.

Lugupidamisega

Mehis Tuisk