Tartu ülikooli teadlased lõid vaktsiinikandidaadi ohtlikule troopikahaigusele

Tartu ülikooli teadlased töötavad koos rahvusvaheliste spetsialistidega loomkatsetes erakordselt häid tulemusi näidanud vaktsiinikandidaadi kallal, mis võib tulevikus päästa ohtliku Chikungunya viirusega nakatumise eest.  

Chikungunya ja Zika viirus pärinevad samast piirkonnast ja levivad samade sääskedega. Ka sümptomid, mida mõlemad viirused esile kutsuvad, on sarnased: kõrge palavik, tugev peavalu ja äge nahalööve. Kuigi Chikungunya viiruspalavik ei äratanud inimestes kaua aega suuremat huvi, loetakse 2005. aastal massiliselt levima hakanud Chikungunyat meditsiiniliselt kõige olulisemaks alfaviiruseks maailmas ja tema põhjustatud palavik on tõsisem viirushaigus kui Zika viiruse põhjustatud vaevused. Inimest, kes nakatub Chikungunya viirusega, võib oodata vähemalt paar-kolm nädalat haiglat ja hiljem mitu aastat ränka liigesevalu. Eeskätt tabab liigesepõletik randme-, sõrme-, põlve-, hüppe- ja muid jäsemeliigeseid.

Tartu ülikooli viroloogidel õnnestus koostöös Rootsi, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Hispaania, Austraalia ja Singapuri teadlastega luua üks vähestest Chikungunya viiruse vastastest vaktsiinikandidaatidest, mis on eelkliinilistes katsetes hiirte ja ahvidega näidanud erakordselt häid tulemusi.

Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits loodab, et Austria ravimifirma Valneva, kellel on loodud preparaadi vastu suur huvi, alustab kliiniliste katsetega. „Võib-olla sellised katsetused juba käivad, sest meilt küsitakse pidevalt täiendavaid andmeid, kuid kindlad me selles olla ei saa. Nad ei ole sellest kunagi raporteerinud,“ selgitas Merits.

Loe vaktsiinikandidaadi loomise kohta täpsemalt ERR Novaatorist.

Lisainfo: Andres Merits, TÜ rakendusviroloogia professor, 737 5007, andres.merits@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689