TARTU ÜLIKOOLI TEADLASED OSALEVAD UUTE DNA TEHNOLOOGIATE VÄLJATÖÖTAMISES

Elusorganismide DNA järjestuse määramine on muutunud oluliseks meetodiks nende uurimisel. Odav ja suure läbilaskevõimega DNA järjestuse määramise tehnoloogia aitaks teha läbimurdelisi uuringuid erinevatel aladel – geneetikas, meditsiinilises diagnostikas, molekulaarbioloogias, mikrobioloogias, veterinaarias, looma- ja taimesüstemaatikas ning ökoloogias.
Praegused DNA järjestuse määramise meetodid on optimiseeritud piirini, kus neid ilma põhimõtteliste muudatusteta enam palju odavamaks teha ei saa. Seetõttu on nii USA kui ka Euroopa Liit intensiivselt otsimas lahendusi põhimõtteliselt uute DNA järjestuse määramise metoodikate loomiseks.

Nimetatud kaheaastase CRAFT tüüpi pilootprojekti raames plaanitakse luua ja testida uut DNA järjestuse määramise tehnoloogiat, mis põhineb pööratavatel terminaatornukleotiididel. Lisaks sellele luuakse projekti käigus antud nukleotiidide kasutamiseks sobiv ensüüm in vitro evolutsiooni abil. Tehnoloogiat testitakse mikrokiipidel, mis on loodud Tartu biotehnoloogiafirma Asper Biotech ja Rootsi nanotehnoloogia firma Silex AB koostöös.
TÜ poolt osaleb projektis bioloogia-geograafiateaduskonna bioinformaatika õppetooli töörühm prof Maido Remmi juhtimisel, kelle ülesandeks on luua arvutusmetoodikad ja tarkvara prototüüp, mis võimaldaks uute tehnoloogiate praktilist rakendamist. Kui projekt osutub edukaks arendatakse selle tulemuste baasil välja kommertsiaalne toode, milleks võidakse kaasata täiendavaid partnereid.

Projektis osalevad peale Tartu Ülikooli bioinformaatikute ja Tartu biotehnoloogia ettevõtte Asper Biotech ka Rootsi ettevõted QUIAtech AB ja Silex Microsystems AB, Leedu ettevõte Fermentas ja prof Joachim Engels Frankfurdi Johann Wolfgang Goethe Ülikoolist. Prof Andrew Griffiths, ISIS, Strasbourg, osaleb projektis teadusnõunikuna.
Projekt sai Euroopa Komisjoni poolsel hindamisel kõrge koha olles esimeste hulgas analoogsete taotluste seas.


Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht

INFO: TÜ bioinformaatika prof Maido Remm, tel 737 5001