Tartu Ülikooli teadlased töötavad Philipsi tellimusel välja uut tüüpi tomograafi

Projekti raames viivad füüsika instituudi teadlased läbi uute, valgustkiirgavate materjalide uuringuid. Projekti lõppeesmärk on välja arendada uuetüübilise positronide kiirgusel põhineva tomograafi (nn PET-tomograafi) prototüüp, mis võimaldaks parandada PET kujutise kvaliteeti, vähendada patsiendi eksponeerimist radioaktiivsusele ja suurendada PET-tomograafide kättesaadavust kogu maailmas.

"Tegemist on kogu Euroopa konkurentsivõimet tõstva lahendusega kõrgtehnoloogilise meditsiini valdkonnas," ütles Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi teadusdirektor Marco Kirm.
"Uut tüüpi tomograaf mitte ainult ei visualiseeri patsiendi sisemust, vaid aitab ka organite tööd diagnoosida. Sel moel muutub tomograaf arsti jaoks funktsionaalsemaks ning kokkuvõttes odavamaks kogu tervishoiusüsteemile," lisas Kirm.

Üleeuroopalist koostööprojekti juhib Philipsi kontserni teaduslabor ning lisaks Tartu Ülikooli teadlastele kuuluvad konsortsiumi ka uurijad Utrechti ja Leideni ülikoolist ning rahvuslikest uurimiskeskustest Jülichis, Bordeaux’s ja Bolognas.

Lisaks sellele jätkub ka Tartu Ülikooli koostöö Samsung SDI kontserniga plasmatelerite täiustamise projektis. Projekti raames on saavutatud hulk huvitavaid teadustulemusi, mis on avaldatud maailma juhtivates rakendusfüüsika ajakirjades. Käesolevas projektis keskendutakse eelmise teadus- ja arendustöö lepingu käigus esilekerkinud uute ideede realiseerimisele, mis võiksid viia plasmatelerites kasutatavate materjalide täiustamisele.

Marco Kirmi sõnul pakuvad TÜ Füüsika Instituudi käsutuses olevad tehnilised võimalused, eelkõige aga meie teadlaste kõrgetasemeline kompetents Samsung SDI töörühmale jätkuvalt huvi. Instituudi uurimisaparatuuri ja infrastruktuuri on viimastel aastatel investeeritud 20 miljonit krooni.

Lisainfo: Marco Kirm, TÜ Füüsika Instituudi teadusdirektor, tel 737 4603, marco.kirm@ut.ee


Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press