TARTU ÜLIKOOLI TEADLASED UURIVAD SATELLIITIDE ABIL EESTI RANNIKUVETT

Rannikuvete kaugseire meetod töötati välja riikliku keskkonnaseire projekti "Rannikumere muutuste uuringud ja kaugseire" raames. Projekti eesmärgiks oli testida erinevate satelliitide sobivust Eesti rannavete seisundi hindamiseks ja töötada välja algoritme, mis võimaldaksid hinnata optiliselt aktiivsete ainete (fütoplankton, tahked osakesed, lahustunud orgaaniline aine) hulka Eesti rannavetes nii Läänemeres kui ka Peipsi järves.

Projekti eestvedaja Tiit Kutseri sõnul on sadamate süvendustöödest tekkinud hõljumi levik ja selle mõju ümbritsevale keskkonnale probleem, millega Eesti rannikualadel pidevalt kokku tuleb puutuda. "Süvendustööde mõju ulatuse kindlakstegemine, nagu ka kogu Eesti rannikuvete seisundi jälgimine laevadelt on aga aeganõudev ja kallis. Peaaegu ainsaks operatiivse seire teostamise võimaluseks on kasutada satelliite. MODIS Terra ja Aqua satelliitide abil on Eesti laiuskraadidel võimalik saada kuni neli pilti päevas," ütles Kutser.

Hõljumi hindamise algoritme saab kasutada edaspidisel süvendustööde keskkonnamõjude hindamisel ning merekeskkonna seires, mis tänu satelliitide kasutamisele on oluliselt operatiivsem ja odavam kui laevadelt teostatud seire.

Projekti finantseerisid Keskkonnaministeerium ning Sillamäe Sadam.

Uurimistulemusi saab vaadata aadressil:
http://eelis.ic.envir.ee:88/seireveeb/aruanded/5136_Ranniku%20Kaugeire%202006%20aruanne.pdf?

Lisainfo: Tiit Kutser, TÜ Eesti Mereinstituudi vanemteadur, tel 671 8947, tiit.kutser@ut.ee


Anneli Maaring
TÜ avalikkussuhete spetsialist
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press