Tartu Ülikooli teadusarvutuste keskus avab uue arvutifarmi kasutajatele

Arvutifarmi kasutuselevõtt loob head võimalused nende teadusvaldkondade arendamiseks, mis vajavad suurte andmemahtude töötlemist või mis kasutavad arvutusvõimsusi mitmesuguste protsesside modelleerimiseks.

Teadusarvutuste keskuse uue arvutifarmi pidulik avamine toimub esmaspäeval, 2. veebruaril kl 14:00 (Lossi 3-124).

Enim võidavad uuest arvutipargist bioinformaatika, geenitehnoloogia, arvutuskeemia, astronoomia ja materjaliteadus. Samas on arvutifarm avatud kasutamiseks kõigile Tartu Ülikooli teadusgruppidele. Oodatud on teadlased ka teistest Eesti teadusasutustest.

Uut arvutifarmi hankides oli põhikriteeriumideks protsessorite võimsus, madal voolutarve ja arvutitevaheline kiire ühendus. Parima nõuetele vastava pakkumise tegi AS MicroLink koostöös Sun Microsystems'iga.

Pidulik avamisel on linti lõikama palutud TÜ teadusprorektor Kristjan Haller. Lindilõikamisele järgneb koosviibimine ning mõttevahetus teadusarvutuste teemadel.

Osalema on oodatud kõik, kelle töö sisaldab suuremahuliste arvutuste tegemist ja kelle jaoks uuest arvutifarmist kasu võiks olla. Võimalusel palutakse oma osalemisest teatada aadressile lauri.anton@ut.ee.

Detailsem info arvutifarmist:
- Arvutifarm koosneb juhtarvutist, 9TB salvestusseadmest ja 42 arvutusserverist.
- Igas serveris on 8 protsessorituuma, 32GB mälu ja 500GB kõvaketas.
- Kõik arvutid on omavahel ühendatud kiire (20Gbit/s) ja väikese latentsusega InfiniBand ühendusega, see võimaldab edukalt kasutada tihedalt suhtle paralleelsust nõudvaid programme.
- Kasutatakse väikese voolutarbega Intel Xeon E5400-seeria protsessoreid.
- Klastri arvutusjõudluse teoreetiline maksimum on 840 GFlops (840 miljardit ujukomatehet sekundis).

Lisainfo: Lauri Anton, TÜ infotehnoloogia peaspetsialist, 51 82 071, lauri.anton@ut.ee

Norbert Kaareste
pressiesindaja