Tartu Ülikoolis avatakse näitus Peeter Põllust

Näitus jääb avatuks kuni 5. veebruarini 2009, misjärel kavatsetakse seda eksponeerida ka Jõhvis (Peeter Põllu kodulinn) ja Narvas (kus Põld käis koolis).

Näituse avab Tartu Ülikooli rektor Alar Karis ja näituse koostajad Mare Torm ja Marga Lvova.

Peeter Põld (1878–1930) on Eesti rahvuslik suurkuju, kelle võitlus 20. sajandi esikümnendeil eestluse ning Eesti Vabariigi eest väärib austust 21. sajandilgi. Ta seisis väärikalt rahvusliku liikumise suurkujude J. Tõnissoni, V. Reimani, O. Kallase jpt. kõrval.

Tartu Ülikooli jaoks ei ole Peeter Põllu tähendust võimalik alahinnata. "Teatavasti oli TÜ kuraator Peeter Põld see mees, kelle seisukohad ja vaated ning energiline tegevus ülikooli arenguteed kujundasid. Põllu rohked seisukohavõtud ülikooli, Eesti hariduse ja kogu ühiskonnakorralduse osas olid jahmatavad oma ettenägelikkuses ja terviklikkuses," rõhutab TÜ rektor Alar Karis esimese haridusministri olulisust Eestis.

Valminud mahukas mälestusnäitus Põllust võimaldab saada ülevaate erakordsest isiksusest ning tema väärikast elutööst. Põldu seostatakse enim haridusvaldkonnaga, kuid tema tegevusväli ja haare Eesti omariikluse arengusse on siiski määratult laiem. Peeter Põllu elutööks sai eesti rahva teenimine ning oma riigi loomine, selle kaitsmine ja kujundamine.

Näituse kandvaim osa on tekstidel, mida täiendavad valdavalt erakogust pärinevad fotod ning väljapanek vitriinides (trükised, käsikirjad jms.).

Lisainfo: Mare Torm, 640 9222, mtorm@tlu.ee

Norbert Kaareste