Tartu ülikoolis selgusid parimad noored matemaatikud

6. ja 7. aprillil toimus Tartu ülikoolis Eesti 60. matemaatikaolümpiaadi lõppvoor 9.-12. klassi õpilastele. Eesti parimad noored matemaatikud selgitasid välja viie tunni jooksul lahendust vajavad viis ülesannet.

Tavakohaselt olid matemaatikaolümpiaadi ülesanded neljast valdkonnast: arvuteooria, algebra, geomeetria ja kombinatoorika. „Olümpiaadiülesanded eeldasid lahendajalt mitte koolis õpitu mehhaanilist ütlemisoskust, vaid oskust neid teadmisi uudsetes olukordades loominguliselt rakendada,“ sõnab TÜ arvutiteaduse instituudi dotsent, žürii esimees Härmel Nestra, lisades, et sõltuvalt ülesandest oli suurem või väiksem roll ka oskusel oma mõtteid matemaatiliselt täpselt põhjendada.

Nestra sõnul oli õpilaste tase võrreldes eelneva aastaga keskmisest veidi kõrgem. „On tihti juhtunud, et klassi võitjaks tullakse ilma maksimumilähedast tulemust saavutamata ja auhinnalisele kohale tõustakse vähem kui pooltega võimalikest punktidest. Seekord olid kõigis klassides, peale 11. klassi, maksimumilähedase punktisummaga võitjad,“ räägib Nestra õpilaste tasemest.

Olümpiaadil osales 99 õpilast, kellest auhinnalise koha pälvisid 35 õpilast.

I järgu diplomi saavutasid:

12. klass – Jaan Toots Tallinna reaalkoolist, Janno Veeorg Tallinna reaalkoolist ja Kaur Aare Saar Hugo Treffneri gümnaasiumist;
11. klass – Liisi Metsoja Hugo Treffneri gümnaasiumist, Kaur Kristjuhan Hugo Treffneri gümnaasiumist, Oliver-Matis Lill Tallinna reaalkoolist ja Daniil Demišin Narva humanitaargümnaasiumist;
10. klass – Triinu Veeorg Tallinna reaalkoolist;
9 . klass – Kristjan Kongas Vanalinna hariduskolleegiumist ja Oliver Nisumaa Tallinna reaalkoolist.

Lõppvooru tulemuste põhjal pälvisid õpilased ka kirjastus Avita, TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna ja Swedbanki eriauhindu.

Olümpiaadi tulemuste põhjal nimetati õpilased, kes kandideerivad Eesti võistkonda rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil, mis toimub 18.–28. juulil 2013 Santa Martas Kolumbias. Lõplik võistkond selgub mais toimuva valikvõistluse tulemuste põhjal.

Aineolümpiaadide korraldamist koordineerib TÜ teaduskool ning rahastab haridus- ja teadusministeerium.

Olümpiaadi ülesanded ja tulemused: www.math.olympiaadid.ut.ee ja www.teaduskool.ut.ee/emo.

Lisainfo: Härmel Nestra, žürii esimees, tel: 53401682, e-mail: harmel.nestra@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja