Tartu Ülikoolis toimub rahvusvaheline mälukonverents

Alates 1990ndatest oleme olnud tunnistajaks plahvatuslikule mälu-uurimise tõusule, ütles konverentsi korralduskomitee liige Ester Võsu. �Paljud Eestis viimasel ajal lahvatanud �mäluskandaalid� (nt Lihula ja pronkssõduri monumendid, ERM-i uue maja arhitektuurikonkurss ja Sakala Keskuse rekonstureerimine) viitavad vajadusele laiapõhjalisemaks dialoogiks selle üle, kuidas me mõistame erinevaid mälukihistusi ja endid kollektiivse mälu aktiivsete kujundajatena.�

Nelja päeva jooksul astub konverentsil ettekannetega üles üle 90 teadlase Soomest Singapurini. Distsipliinidest on esindatud antropoloogia, ajalugu, kirjandus- ja teatriteadus, semiootika, etnoloogia, folkloristika, meediauuringud (sh ajakirjandus ja uus meedia). Konverentsi kuus plenaarettekannet on teadlastelt, kelle mälukäsitlused on ühel või teisel viisil mõjutanud mälu uurimist tänapäeva kultuuri- ja sotsiaalteadustes: kultuuripsühholoog James Wertsch (Washingtoni Ülikool), kirjandusteadlane ja kultuuriteoreetik Susannah Radstone (Ida-Londoni Ülikool), semiootik Paul Bouissac (Toronto Ülikool), folklorist Seppo Knuuttila (Joensuu Ülikool), kirjandusteadlane Tiina Kirss (Tartu Ülikool) ning antropoloog David Berliner (Kesk-Euroopa Ülikool). Konverentsi neljal päeval toimub ühtekokku 23 erineva temaatilise rõhuasetusega sessiooni.

Konverentsi korraldav Tartu Ülikooli kultuuri- ja kommunikatsiooniteaduste keskus on interdistsiplinaarne teadusüksus, mis loodi 2005. aastal eesmärgiga edendada humanitaar- ja sotsiaalteaduste koostööd. Konverentsi idee kasvas välja keskuse käimasolevast uurimisprojektist, mis keskendub mälu kontseptsioonide erinevatele käsitlusvõimalustele. Mälu on ühtaegu nii uurimisobjekt kui ka analüütiline vahend, kätkedes nii endas võimalusi sotsiaal- ja kultuuriteaduste tugevamaks integreerimiseks.

Täpsem info konverentsi programmi kohta.

Lisainfo: Ester Võsu, TÜ kultuuri- ja kommunikatsiooniteaduste keskuse teadur, tel 5663 2766

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist