Tartu ülikoolis toimuv konverents hindab õigeusu mõju

Õigeusu kultuur on saanud oluliseks osaks elust Eestis kui Maarjamaal, mille 800. aastapäeva käesoleval aastal tähistatakse. Tartu ülikooli usuteaduskonnas toimuval konverentsil antakse hinnang õigeusu ajaloolisele, sotsiaalsele, kultuurilisele ja poliitilisele mõjule Baltimaades.

6.-8. novembrini toimuv konverents „Õigeusk Balti piirialadel: religioon, poliitika ja haridus“ toob Tartusse 20 esinejat eri riikidest, et edendada tasakaalukat ja teaduslikku arutelu teemadel, mis on viimastel aastatel tekitanud mitmeid vastuolusid.

Konverentsi korraldaja, Tartu ülikooli kirikuloo vanemteaduri Irina Paerti sõnul on konverentsi üheks eesmärgiks anda hinnang õigeusu ajaloolisele, sotsiaalsele, kultuurilisele ja poliitilisele mõjule Baltimaades.

„Idakristluse mõju Balti piirialadel on raske ülehinnata: see ilmneb arhitektuuripärandis, ajaloolistes dokumentides, inimeste mälus ja elavas traditsioonis. Elu õigeusu kogukondades, sh vanausuliste ja setude keskel, on endiselt elav ja käib kaasas kodanikuühiskonna arengutega,“ rääkis Paert.

Konverentsi korraldavad Tartu ülikooli usuteaduskonna töötajad, kes on seotud Eesti teadusagentuuri teadusprojektiga „Altar ja klassituba: õigeusu koolid Balti provintsides 1870-1914.”

Konverentsi töökeeled on inglise ja vene keel. Tutvu konverentsi programmiga.

Konverents toimub Tartu ülikooli peahoone senati saalis ja auditooriumis 140.

Lisainfo: Irina Paert, Tartu ülikooli kirikuloo vanemteadur, e-post: irina.paert@ut.ee.

Virge Tamme