Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering tähistab 50. sünnipäeva

Ringi presidendi Indrek Hiiesalu sõnul on märkimisväärne, et üks mitteakadeemiline organisatsioon on jõudnud niivõrd väärika tähtpäevani. "Tegemist on pigem sõpruskonna kui organisatsiooniga, kus elavad kõrvuti nii traditsioonide vaim kui ka nooruslikud ideed ning kus loodushoidliku mõtteviisiga Tartu üliõpilased on juba poole sajandi jooksul tulnud kokku mõtteid vahetama ning mõnusalt aega veetma," ütles Hiiesalu.

Juubeliürituste avapauk antakse juba teisipäeval, 11. märtsil, kui Vanemuise 46 õppehoones avatakse ringi traditsioonilise hääletusvõistluse "Kas tunned maad?" fotonäitus.
Neljapäeval, 13. märtsil toimub Taevaskojas ringi pidulik juubelikoosolek, kus noorliikmetele antakse ülevaade ringi ajaloost ning tehakse lühike ekskursioon Taevaskojas.

Reedel, 14. märtsil kell 12 algab TÜ raamatukogu suures saalis looduskaitseringi aastapäevakonverents "Kopp kaevab, saag saeb – laastud lendavad looduskaitsjateni", kus ettekandeid peavad teiste hulgas Eestimaa Looduse Fondi keskkonnakaitse ekspert Toomas Trapido ja TÜ inimgeograafia õppetooli juhataja professor Rein Ahas. Ettekannete vaheajal toimub raamatukogus ülevaatenäituse "Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering 50. Ringi juhendaja Jaan Eilart 75" pidulik avamine. Konverentsi järel külastatakse ühiselt ringi pikaaegse juhendaja Jaan Eilarti kalmu Raadi surnuaias.

Reedel, 14. märtsil toimub korp! Rotalia majas (Tähe 3) suur sünnipäevapidu, kus astuvad üles paljud ringi ajaloo menukaimad muusikalised kollektiivid, sealhulgas Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd ning Jaan Pärn ja Pahad Seemned.

Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering asutati 13. märtsil 1958. aastal Tartu Riikliku Ülikooli (TRÜ) ja Eesti Põllumajanduse Akadeemia (EPA) loodusehuviliste üliõpilaste; maakorraldaja Leonhard Jaansoni, geograafide Mart Vabari ja Jaan Remmeli ning zootehniku Kalev Pildi ja tookordse Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjoni ning Zooloogia ja Botaanika Instituudi teadussekretäri Jaan Eilarti poolt. Väidetavalt oli tartlaste ring üldse esimene üliõpilaste looduskaitseühendus maailmas. Ringi populaarsus kasvas kiiresti ja mõne aasta pärast ühendas ta juba paarisadat Tartu mõlema kõrgkooli väga erinevate erialade üliõpilast. Poole sajandi jooksul on ringil liikmeid olnud ligi kaks ja pool tuhat. Praegu tegutseb ringi juures aktiivselt paarsada tudengit ja loodushuvilist.

Lisainfo: Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi president Indrek Hiiesalu, tel 5624 1984, http://www.ring.ee

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja