Tartus algas seitsmes rahvusvaheline C-hepatiidi konverents

C-viirus on inimverega leviv ägedat hepatiiti ehk maksapõletikku põhjustav viirus. Enamikul haigeist ei parane äge hepatiit ja võib muutuda krooniliseks. Kui teiste maksakahjustust põhjustavate – A-viiruse ja B-viiruse – olemasolu oli teada juba aastakümneid, siis C-viirus avastati alles 1989. aastal.

Seekordsel konverentsil antakse ülevaade erinevates arengutest C-viirusega võitlemisel. Ettekanded räägivad muu hulgas nii spetsiifilistest uuringumeetoditest, üleüldisest teadustöö korraldusest kui ka C-hepatiidi levikust eri riikidest, sealhulgas Eestis.

"Krooniline C-hepatiit on Eestis maksa alkoholtõve kõrval levinuim krooniline maksahaigus, kuid kahjuks sageli diagnoositakse C-viirusest põhjustatud maksahaigus alles maksatsirroosi staadiumis," ütles konverentsi üks peakorraldajatest, Tartu Ülikooli sisekliiniku gastroenteroloogia dotsent Riina Salupere. "Eraldi rõhutamist vajab asjaolu, et tänapäeval ei ole C-hepatiit ravimatu haigus."

Hotell Londonis toimuval konverentsil on esinejaid ja osalejaid Eestist, Lätist, Leedust, Venemaalt, Rootsist, Prantsusmaalt, Ameerika Ühendriikidest, Belgiast.

Konverentsi korralduskomiteesse kuuluvad Riina Salupere Tartu Ülikoolist, Anders Widell Lundi Ülikoolist Rootsis ja Maria Isaguliants Karolinska Instituudist Rootsis. Varasematel aastatel on konverents toimunud Stockholmis, Riias, Malmös, Moskvas ja Tallinnas.

Konverents toimub Rootsi Instituudi Visby Programmi Swedish Institute's Baltic Sea Region Exchange Program toetusel.

Konverentsi kava: Visby_konverentsi_kava.pdf

Rohkem infot Uus-Visby võrgustikust veebilehel (inglise k) http://www.smittskyddsinstitutet.se/new-visby-hcv-network/

Lisainfo: Riina Salupere, Tartu Ülikooli sisekliiniku gastroenteroloogia dotsent, tel 53 318 658, e-post riina.salupere@ut.ee

Mehis Tuisk