Teadlased aitavad leida võimalusi vanemaealiste vägivallaohvrite huvide esindamiseks

Tartu ülikooli teadlased osalevad 6 riigi ühisprojektis, millega püütakse tõsta koduvägivalla temaatikaga tegelevate organisatsioonide võimekust vanemaealiste vägivallaohvrite huvide esindamisel tervishoiusüsteemis ja –poliitikas.

Eakate vastu suunatud vägivald on ülemaailmne probleem, mis on seotud nii inimõiguste, soolise võrdõiguslikkuse, koduvägivalla kui ka elanikkonna vananemise probleemsete valdkondadega. Üheks suureks murekohaks on, et vanemaealiste inimeste hulgas puudub sooline tasakaal ja valdav osa eakaid on naisterahvad, kes on ohtudele eriti vastuvõtlikud.

Kahe aasta pikkuse Euroopa Liidu projekti „WHOSEFVA – Working with Healthcare Organizations to Support Elderly Female Victims of Abuse” (2017-2018) kontekstis uuritakse vanemaealisi naisi, kes on ühtlasi vägivalla ohvrid. Projekti partnerid soovivad juhtida tähelepanu peamistele takistustele ja puudujääkidele, mis piiravad tervishoiuasutuste efektiivset toimimist vanemaealiste koduvägivallaohvrite abistamisel.

Projekti juhtivpartneri Tartu Naiste Tugi- ja Teabekeskuse juhataja Pille Tsopi sõnul on vanemaealiste koduvägivallaohvrite efektiivsemaks tuvastamiseks vaja täiendavaid alternatiivseid vahendeid ja ohvrite identifitseerimine on vaid esimene samm kogu protsessis. „Praktika näitab, et isegi kui vanemaealised vägivallaohvrid õnnestub tuvastada, jäävad nad sageli vajaliku abita. Peamine põhjus peitub selles, et nad on samaaegselt mõjutatud mitmetest pikaaegsetest sõltuvussuhetest. Lisaks esinevad neil erinevad tervislikud probleemid ning nad on majanduslikult sõltuvad. Siinkohal on tervishoiutöötajad üheks olulisemaks tugisüsteemiks abivajajate toetamisel, pakkudes erinevaid võimalusi vägivallaohvrite tuvastamiseks ning nende edaspidiseks abistamiseks,“ rääkis Tsopp.

WHOSEFVA projekti raames töötatakse välja treeningmaterjalid, mis aitavad eakate naiste vastase vägivallaga tegelevaid organisatsioone koostöös teiste tervishoiu organisatsioonidega. Lisaks juhivad kogenud eksperdid mitmeid treeningud, mille raames omandavad partnerorganisatsioonid vajalikud teadmised temaatiliste töötubade juhtimiseks. Partnerriikides toimuvad tervishoiu- ja sotsiaaltöötajatele suunatud koolitused, et valmistada meditsiinipersonal ette koolitusvahendite efektiivseks rakendamiseks. Treeningmaterjalid tehakse avalikult kättesaadavaks projekti koduleheküljel ning avaldatakse lisaks inglise keelele ka eesti, soome, saksa, kreeka ja läti keeles.

Tartu ülikooli teadlastel on WHOSEFVA projektis mitmeid olulisi ülesandeid. „Me oleme veebipõhise treeningprogrammi eestvedajateks, kuna Johan Skytte poliitikauuringute instituudil on erinevate veebipõhiste kursuste väljatöötamisel märkimisväärne kogemus. Lisaks on meil ka välise hindaja roll, mis hõlmab erinevate tegevuste käigus projekti mõjukuse ning kvaliteedi hindamist. Ühtlasi vastutame meie projektis poliitikaanalüüsi eest ja  treenime ning nõustame partnerorganisatsioone ühiskonnas tervikuna avaliku selgitustöö tegemise osas,“ tutvustas Johan Skytte poliitikauuringute instituudi lektor Hector Pagan Tartu ülikooli rolli projektis.

Programmis osalevad partnerriikidena Austria, Eesti, Soome, Kreeka, Läti ja Suurbritannia. Projekti juhtivpartneriks on Naiste Tugi- ja Teabekeskus Eestis, kes teeb tihedat koostööd Soomes vanemaealiste vastu suunatud vägivalla teemaga tegeleva eksperdi Sirkka Perttuga.

Programmi rahastab Euroopa Komisjon Daphne programmi raames.

Lisainfo:
Hector Charles Pagan, TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi lektor, 737 6582, hector.pagan@ut.ee
Pille Tsopp, Tartu Naiste Tugi- ja Teabekeskuse juhataja, 5594 9496, info@naistetugi.ee

Viivika Eljand-Kärp