Teaduskooli õpilased tõid rahvusvahelistelt olümpiaadidelt kõrgeid kohti

Tartu Ülikooli teaduskooli kasvandikud naasid rahvusvahelistelt loodusteaduste olümpiaadidelt medalitega. Kokku tõid Eesti õpilased füüsikas, keemias ja bioloogias koju ühe kulla, viis hõbedat ja kuus pronksi.

Suurepärase stardi järgmisel aastal Eestis peetavale rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile IPhO2012 tegid meie noored füüsikud. 17. juulil Tai pealinnas Bangkokis toimunud selleaastase olümpiaadi lõputseremoonial võttis koos minister Jaak Aaviksooga IPhO lipu vastu meie kuldmedalimees, kevadel HTG lõpetanud Ants Remm.

Tavapäraselt olid tipus Aasiast pärit õpilased, absoluutarvestuses esikoha pälvinud Taipei võistleja sai 48,6 punkti, Remmi tulemus (41,3 punkti) on Euroopa riikide õpilaste arvestuses viies. Järgmisel nädalal esindab Ants Remm Eestit juba Pattayas toimuval rahvusvahelisel informaatikaolümpiaadil.

Suurepäraselt esinesid ka teised meie füüsikavõistkonna liikmed. Võistkonna noorim Jaan Toots (Tallinna Reaalkool, läheb sügisel 11.klassi) pälvis hõbemedali, Andres Jaanson (Pärnu Koidula G. värske lõpetanu), Madis Ollikainen (GAG äsjane lõpetanu) ja Kristian Kuppart (Tallinna Vanalinna Kolleegiumi vilistlane) said kõik pronksmedali. See on Eesti füüsikavõistkonna parim koondtulemus läbi aegade.

Füüsikutele sai osaks suur au – medalid andis neile kätte Tai printsess Maha Chakri Sirindhorn. Minister Jaak Aaviksoo andis tseremoonial maailma noortele üle kutse järgmisel aastal 15.-24.juulil Eestis toimuvale 43. rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile.

Rahvusvahelise zhürii töös osalesid võistkonna juhendajad prof Jaak Kikas ja Jaan Kalda (TTÜ küberneetika instituut). Füüsikaolümpiaadil osales 85 riigi ligi 400 parimat füüsikatundjat.

Füüsikutega samal ajal olid maailma eri paigus võistlustules ka meie noored keemikud ja bioloogid. 22. rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad toimus Taiwanil. Osalejaid oli 58 maalt, kokku 227 gümnaasiumide õpilast. Eesti võistkonda kuulusid Anu Ainsaar ja Erik Tamre Tallinna Reaalkoolist (mõlemad lähevad sügisel 11. klassi) ning värsked gümnaasiumilõpetanud Uku-Laur Tali (HTG) ja Ando Vaan (Pärnu Koidula Gümnaasium). Ka nende tulemus on Eesti noorte seni parem saavutus. Uku-Laur, Anu ja Erik pälvisid hõbemedalid, Andol jäi medalikohast puudu vaid mõni punkt. Võistkonna esindajad rahvusvahelises žhüriis olid Sulev Kuuse, Kalle Kipper (mõlemad LO) ja arstiteaduskonna üliõpilane Maarja Soomann.

43. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil Türgis Ankaras osalesid 70 riigi neljaliikmelised võistkonnad ja kuus riiki vaatlejatena.
Kõikide Eesti võistkonna liikmete tulemused olid medaliväärilised. Tallinna Humanitaargümnaasiumi lõpetanud Julia Tsheglakova sai hõbemedali, Taivo Pungas (Tallinna Reaalkool, sügisel 12.kl.), Eva-Lotta Käsper (HTG, sügisel 12.kl) ning Miina Härma Gümnaasiumi vilistlane Katrina Sepp pälvisid pronksmedalid.

Võistkonda esindasid dots Uno Mäeorg ja doktorant Vladislav Ivanishtshev.

Võiskonnad valiti välja üleriigiliste olümpiaadide paremikule korraldatud treeninglaagrite ja valikvõistluste tulemusena. Võistkondade ettevalmistus toimus TÜ teaduskoolis paljude TÜ akadeemilise pere liikmete abiga. Võistkondade ettevalmistust ja osalemist olümpiaadidel finantseeris Haridus-ja Teadusministeerium.

Täpsem info olümpiaadide kodulehtedel:
IPhO www.ipho2011.org
IBO www.ibo2011.org.tw