TÜ ajaloo muuseum avab astronoomianäituse

Neljapäeval avatav näitus aitab vaatajal sammuda läbi olulisemad etapid teel, mis on teinud võimalikuks kosmosereisid, kaugseire, satelliittelevisiooni ja GPSi – protsessi, millesse on andnud omapoolse olulise panuse ka Eesti teadlased.

Näitusel saab näha esemeid, millega astronoom F.G.V. Struve mõõtis meridiaanikaart ning täpsustas seeläbi Maa mõõtmeid ja kuju, mis olid vajalikud teadmised hilisemateks kosmoselendudeks ja tehiskaaslaste Maa orbiidile saatmiseks. Samuti eksponeeritakse Eestis välja töötatud kosmose-teleradiomeetreid, mille abil mõõdeti Maa atmosfääri hajuskiirgust ning saadi niiviisi väärtuslikku infot atmosfääris leiduva kohta. Ülesse on seatud ka lunoidivaatlusjaam, kus külastajatel avaneb võimalus heita pilk esimese Maa tehiskaaslaste vaatlemiseks mõeldud teleskoopi.

Näitusega kaasneb ka põhikoolidele suunatud pedagoogiline programm "Muutuv tähistaevas", mida koolid saavad hakata tellima alates 15. aprillist.

Näituse on koostanud Urmet Paloveer ja Lea Leppik, kunstiliselt kujundanud Margot Sakson. Väljapanek jääb avatuks 27. septembrini.


Lisainfo: Urmet Paloveer, TÜ ajaloo muuseumi projektijuht, tel 737 5677 (3 5677), urmet.paloveer@ut.ee

Karin Volmer
Tartu Ülikool
pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 5202807
e-post: avalik@ut.ee
/yldinfo/press