TÜ ajaloo muuseum ootab ettekandeid aastakonverentsile "Nõukogude teadus – sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik?"

Nõukogude perioodi uurimisel on seni keskendutud peamiselt poliitilistele repressioonidele (Rahvusarhiivi, Okupatsioonide Muuseumi projektid) või ka nõukogude inimese elulaadile (ERM-i, Eesti Kirjandusmuuseumi projektid). Teadustööd ja eriti selle sisulist külge on uuritud tunduvalt vähem. TÜ ajaloo muuseumi teadusdirektori Lea Leppiku sõnul on praegu just õige aeg seda teha. "Ühelt poolt on tekkinud piisav distants olude objektiivsemaks hindamiseks, teiselt poolt on veel küllalt inimesi, kes ise seda aega mäletavad."

Konverentsil otsitakse nõukogude aja teaduse erijooni ning ühisjooni eelneva ja järgnevaga, erinevusi ja sarnasusi liiduvabariikides ja sotsialismileeri riikides. Mõned küsimused, mida konverentsil arutada plaanitakse, on järgmised:

• Kuidas mõjutasid teadust ideoloogilised piirangud ja riiklikud prioriteedid ning kui suur oli nende tegelik efektiivsus?
• Kuidas mõjutas teaduse tegemist selle viimine ülikoolidest välja Eesti Teaduste Akadeemia(te) tiiva alla?
• Kuivõrd oli sotsialismileeris tehtav teadus pärast II maailmasõda integreeritud maailma teadusse; kas raudne eesriie oli vettpidav või mitte; millistel erialadel rohkem, millistel vähem?
• Kas ka teaduse kohta kehtis see, mida postuleeriti nõukogude kultuuri kohta üldiselt - sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik? Ja mis sel juhul ikka oleks teaduse sotsialistlik sisu või rahvuslik vorm?
• Kui tugevasti õnnestus teadust rakendada sotsialistliku ja kommunistliku propagandamasina teenistusse?

Kuni 1 lk pikkuseid teese oodatakse 15. septembrini e-aadressile lea.leppik@ut.ee või Tartu Ülikooli ajaloo muuseum, Lossi 25, Tartu 51003.
Info: 737 5678, 526 1236

Ande Etti