TÜ ajaloo muuseum tähistab vastlapäeval K. E. von Baeri 220. sünniaastapäeva

Käesoleva aasta veebruaris möödub 220 aastat maailmakuulsa loodus- ja arstiteadlase Karl Ernst von Baeri sünnist. Selle sündmuse puhul korraldab Tartu Ülikooli ajaloo muuseum vastlapäeval, 21. veebruaril TÜ ajaloo muuseumis ja K. E. von Baeri monumendi juures ürituse "Toome kujud rahva ette".

1814. aastal Tartu ülikoolis doktoriväitekirja kaitsnud ning 1817. aastal Königsbergi ülikooli tööle siirdunud K. E. von Baer avastas seal 1826. aastal imetaja munaraku ning temast sai embrüoloogia ehk looteõpetuse üks rajaja.

Mitmekülgse teadlasena tegeles K. E. von Baer lisaks arstiteadusele ka loodusteadustega: ta pani aluse ökoloogilistele uuringutele Venemaal, algatas Siberi igikeltsa uurimise ning sõnastas jõgede kallaste uhtumise seaduse.Tema uuringud kalanduse olukorrast Peipsi järves, Läänemere põhjarannikul, Väinameres ning Rootsis ja Soomes viisid 1859. aastal esimeste kalakaitsemääruste kehtestamiseni Venemaal. Oma viljaka teadlaseelu lõpuperioodil tegeles K. E. von Baer ka antropoloogiliste uuringutega ning oli võrdleva kranioloogia üheks rajajaks ning koljude mõõtmise süsteemi ühtlustajaks.

Üritusel "Toome kujud rahva ette" saab avalöögi kell 12 kui K. E. von Baeri monumendi juures Toomel alustatakse tema töödest inspireeritud lumeskulptuuride valmistamist. Kell 16 saab TÜ ajaloo muuseumi valges saalis kuulata huvitavaid ettekandeid K. E. von Baerist. Meditsiiniajaloolane Ken Kalling räägib Karl Ernst von Baeri panusest inimese uurimisse, teadusajaloolane Erki Tammiksaar teeb ettekande teemal "Karl Ernst von Baer ja Venemaa põhjaalade uurimine" ning loodusteadlane Aleksei Turovski kirjeldab kuulajatele jõekoosluse elu von Baeri silmade läbi. Päeva jooksul valmistatud lumeskulptuuride näituse avamine toimub kell 18 K. E. von Baeri monumendi juures. Külma peletamiseks pakutakse sooja teed ning vastlapäevale kohaselt on Toomel võimalik ka vastlakukleid osta.

Tartu Ülikooli ajaloo muuseum jätkab edaspidigi Toomemäel ümmarguste tähtpäevade puhul kuulsatele ülikooliga seotud isikutele püstitatud mälestusmärkide tutvustamist rahvale.

Tule veeda tore vastlapäev Toomel koos Karl Ernst von Baeriga!

Kadri Kasterpalu
kommunikatsioonispetsialist