TÜ BOTAANIKAAIAS AVATAKSE UUDNE PÄIKESEPATAREIDE KOMPLEKT

TÜ Botaanikaaia uue kasvuhoone harjale on installeeritud 30 paneeli võimsusega 45 kW, mis toodavad soojusenergiat botaanikaaia küttesüsteemi.
Tegemist on rahvusvahelise pilootprojektiga, mille eesmärgiks on uurida päikeseenergia kasutamist soojaveetootmises Eesti tingimustes, vähendada botaanikaaia kulutusi soojaveetootmises, vähendada keskkonnareostust kesklinnas, tutvustada üliõpilastele jt huvilistele tulevikuenergeetika ühte suunda.

Ülikooli botaanikaaia direktori Heiki Tamme sõnul on kõnealune botaanikaaia projekt Eesti suurim. Seni on paigaldatud vaid 1-4 paneeli tosinale eramule Tallinnas ja selle ümbruses. Eramutes on hea kasutada päikeseenergiat põrandaküttes ja pesuvee soojendamisel.
Heiki Tamm täpsustab: "Botaanikaaias on kõige otstarbekam kasutada päikeseenergiat just kastmis- ja pesuvee soojendamiseks. Suvisel ajal saab nii ka kütta tööruume, ilma et gaasikatlamaja töötaks. Arvestuslikult peaksime saama päikesepatareidega toota kuni 11% vajalikust soojusenergiast".

Projekt päikeseenergia kasutamiseks ülikooli botaanikaaia soojatootmises on täide viidud Soome Keskkonnaministeeriumi toetusel. Ülikooli koostööpartneriteks on olnud Ralemik/ FinnSolar (Soome) ja PG Ehitus OÜ (Eesti).
Projekti kogumaksumus on üle 880 000 krooni, millest üle kahe kolmandiku kattis Soome Keskkonnaministeerium, ülejäänud osa finantseeris Tartu Ülikool.

Päikeseenergia projekt on osa TÜ Botaanikaaia energiasäästu ja keskkonnakaitse programmist ning peaks jätkuma edaspidi maasoojapumpade kasutuselevõtuga samadel eesmärkidel.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht