TÜ emeriitdotsent pälvis Wiedemanni keeleauhinna

Valitsus määras 2013. aasta Wiedemanni keeleauhinna Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna emeriitdotsent keeleteadlane Valve-Liivi Kingisepale.

Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Valve-Liivi Kingisepale määrati preemia asjatundliku pühendumise eest eesti vana kirjakeele uurimisele, tarmuka korraldustöö eest eesti keele uurimisel ning emakeelearmastusest kantud ja seda sisendava õppejõutöö eest.

Kingsepp on koostanud "O. W. Masingu "Marahwa Näddala-Lehhe sõnastiku", koos kolleegidega asutatud (1995) Tartu ülikooli eesti vana kirjakeele töörühmast on ta koostanud ja välja andnud "Georg Mülleri jutluste sõnastiku" (2000), "Joachim Rossihniuse kirikumanuaalide leksika" (2002) ja "Heinrich Gösekeni grammatika ja sõnastiku 350" (2010).

Teadusloolasena on ta käsitlenud eesti keele uurimise ja õpetamise suurkujude tegevust ning koostanud kogumiku "200 aastat eesti keele ülikooliõpet" (2003).

Valve-Liivi Kingisepp on õpetanud õigekeelsust ning eesti keele õpetamise metoodikat.

Aastast 2011 on ta Emakeele seltsi auliige.

Riigi keeleauhind suurusega 32 000 eurot antakse laureaadile üle vabariigi aastapäeval 24. veebruaril.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja