TÜ filosoofiateaduskonna dekaaniks valiti professor Margit Sutrop

Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna valimiskogu valis 28. novembril teaduskonna dekaaniks praktilise filosoofia professori Margit Sutropi.

Professor Margit Sutropi motiveeris kandideerima kolleegide usk, et ta saab midagi teaduskonna ja kogu Eesti humanitaaria jaoks ära teha. „Soovin aidata kaasa humanitaarteaduste maine tõusule ja nende eripära ja eesmärkide mõistmisele,“ sõnab Sutrop, „praegu tunnevad paljud humanitaarid, et nende tegevuse hindamiskriteeriumid on vastuolus humanitaarteaduste seesmiste väärtustega, milleks on dialoogis olemine kohaliku kultuuriga, selle mõtestamine ja kriitiline analüüs; loovus, nii akadeemiline kui ka kunstiline; uurijavilumus ja oskused; õpilaste arengu eest hoolitsemine ning koolkonna või traditsioonide loomine ja hoidmine.“

Filosoofiateaduskonna lähiaastate prioriteedina näeb Sutrop humanitaarteaduste püsimajäämise ja arengu tagamise muutuval kõrgharidus- ja teadusmaastikul. „Õppekavade optimeerimise kõrval on oluline saavutada riigi tasemel kokkulepe, milliste väikeste erialade õpetamise eest ülikool saab vastutada. Kindlasti tuleb kasvatada humanitaaride edukust teadugrantide saamisel ning olla senisest aktiivsem täiendõppe pakkumisel, sh õpetajate täiendkoolitamisel,“ räägib Sutrop.

Margit Sutrop on sündinud 1963. aastal. Sutrop lõpetas 1986. aastal cum laude Tartu riikliku ülikooli ajakirjanduse erialal. Aastal 1991 sai ta magistrikraadi filosoofia alal. Aastatel 1992–1997 õppis Sutrop Konstanzi ülikooli doktorantuuris filosoofiat ja kirjandusteadust, mille lõpetas summa cum laude. Aastast 2000 on ta Tartu ülikooli praktilise filosoofia korraline professor ja alates 2001. aastast TÜ eetikakeskuse juhataja. 2004. aastast on ta juhtinud TÜ filosoofia osakonda ja aastast 2007. filosoofia ja semiootika instituuti.

Tema peamised uurimisvaldkonnad on moraalifilosoofia, ühiskonna- ja poliitikafilosoofia, bio- ja meditsiinieetika, keelefilosoofia, esteetika, kirjandusteooria. Margit Sutrop on TÜ senati, Academia Europaea liige ning Euroopa komisjoni ning Euroopa uurimisnõukogu eetika ekspert. Sutrop on Valgetähe teenetemärgi IV järgu ja mitme Eesti kui ka rahvusvahelise preemia laureaat.

Lisainfo: Maie Aitaja, TÜ filosoofiateaduskonna dekanaadi juhataja, tel: (+372) 737 5424, e-post: maie.aitaja@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja