TÜ ideelabori uued ruumid on eelinkubaatoriks äriideede elluviimisel

Tartu ülikooli ideelabor on majandusteaduskonna hoonesse loonud inspireeriva meeskonnatöö keskuse. Lõuna-Eesti õppuritele ja ideelabori tiimidele on avatud uued ruumid mõttetööks ja koolituseks, ettevõtlusõppe läbiviimiseks, toodete ja tarkvarade testimiseks ning äriideede eelinkubatsiooniks.

300 ruutmeetri suurusel alal asuvad ideelabori tiimide töö ja koosoleku ruumid ning kaks klassi ettevõtlusõppe, koolituste ja ürituste läbiviimiseks. „Nendes ruumides saab testida oma toodete ja tarkvara meeldivust kasutajatele. Erinevate seadmetega saab mõõta nii pilgu liikumist, vaadata emotsioone kui ka kehareaktsioone, nagu pulss ja peopesa niiskus,“ rääkis ideelabori juht Maret Ahonen, lisades, et ruumis olev tehnika võimaldab arendada rakendusi ka kehaliigutusi ja häälkäsklusi registreerivale Kinect 2.0 seadmele.

Ruumid on täienduseks ideelabori elektroonikalaborile Maarjamõisa väljal. „Uutes ruumides loodavad prototüübid saab saata väljaprintimiseks tehnoloogia instituudi ruumides asuvasse 3D-printerisse. See annab võimaluse tõsta toodete väärtust ja testida tarbija huvi enne prototüübi füüsilist teostamist,“ sõnas Ahonen, lisades, et seeläbi on ideelabor regionaalseks inkubatsioonikeskuseks uudsete äriideede arendamisel ärimudeliteks.

Loomingulise lahenduse on ruumidele teinud Tartu kõrgem kunstikool ja teostanud Tartu kutsehariduskeskus. Kunstikooli üliõpilaste loodud koridori kujunduslahendustega väljendub ideelabori dünaamilisus, energia ja lennukad ideed. Näiteks sisenedes koridori ideelabori sissepääsu kaudu, püüavad aknapõskedel pilku alaprogrammide, nagu Vega fond, visuaalid. See illustreerib protsessi kulgu ideest teostuseni, kirjeldavad tudengid oma loomingu tagamaid.

Ruumilahendus annab edasi värsket ning inspireerivat emotsiooni. Ruumide visioon on loodud „Ideereaktor“ nime all. Ideereaktori inspireerivad kujunduselemendid ja liikuvad sisustuselemendid viitavad mehhaaniliselt jõudsale mõttetööle.

Ideelaborisse on oodatud kõikide Tartu ülikooli teaduskondade tudengid ja Lõuna-Eesti kõrgkoolide õppurid. Vaba ligipääsu väljaspool tööaega saavad ruumidele ideelabori tiimid, kes on liitunud programmiga Tramm või on saanud toetust Vega fondist.

Ideelaboris on kasutusel ka 3D-printer. Foto: Andres Tennus/TÜ

Lisainfo: Maret Ahonen, Tartu ülikooli ideelabori juht, tel: 737 6334, e-post: maret.ahonen [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee