TÜ keemia instituut lõi audoktori mälestuseks üliõpilastele stipendiumi

Tartu ülikooli audoktor professor Alan Roy Katritzky mälestuseks loodud stipendium on suunatud keemia magistrantuuri esimese aasta üliõpilastele, et populariseerida keemiaalaseid õpinguid ja teadustööd. Stipendiumit antakse välja professor Katritzky 25 000 dollari suurusest pärandist Tartu ülikoolile.

Tartu ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaani Peeter Burki sõnul on ülikooli audoktori, Florida ülikooli professor Katritzky panus keemia arengusse Tartu ülikoolis väljapaistev. „Koostööpartneri ja juhendajana innustas ta oma eeskujuga paljusid tänaseid oma uurimisvaldkonna liidreid Eestis. Arvan, et temanimeline stipendium on parim viis professor Katritzky mälestuse jäädvustamiseks Tartus ja keemikute noorema põlvkonna innustamiseks keemia seni lahendamata mõistatuste uurimisele.“

Käesoleva aasta sügisel esimest korda jagatava stipendiumi suurus on 1000 eurot. Stipendium antakse välja kord aastas ühele keemia eriala esimese aasta magistrandile. Tutvu kandideerimistingimustega Tartu ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna kodulehel.

Teaduskond avas koostöös Tartu ülikooli sihtasutusega professor Katritzky mälestuseks ka stipendiumifondi, kuhu saavad annetusi teha kõik juriidilised ja eraisikud. Stipendiumifondist jätkatakse Alan Roy Katritzky stipendiumi maksmist seni, kuni pärandina ja fondi laekunud annetustest saadud summa on stipendiumiteks välja makstud.

Professor Alan Roy Katritzky (18.08.1928-10.02.2014) oli väljapaistev keemik väga laia huvideringiga, kelle tööd ulatusid orgaanilisest sünteesist arvutuskeemia ja elektrokeemiani. Tartu ülikooli teadlastega tegi Katritzky viimase paarikümne aasta jooksul tulemuslikku koostööd. Tema laboratooriumis Florida ülikoolis on stipendiaatidena stažeerinud enam kui tosinkond TÜ noorteadlast. Aastal 2007 valiti professor Katritzky Tartu ülikooli audoktoriks.

Lisainfo: Peeter Burk, loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaan, tel: 737 5258, e-post: peeter.burk@ut.ee;
Triin Vakker, TÜ sihtasutuse juhataja, tel: 737 5852, e-post: triin.vakker@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja