TÜ KUNSTIMUUSEUM ESITLEB VORONE´I KUNSTIVARADE KATALOOGI

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41898","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Kataloog koondab endas Tartu Ülikoolile kuulunud Egiptuse muistiseid, antiikaja keraamikat ja skulptuure ning 15.–19. sajandi Euroopa maalikunsti – kokku 508 kunstiteost. Eesti-, vene- ja ingliskeelse paralleeltekstiga raamatus tuuakse esmakordselt rahvusvahelise avalikkuse ette seni publitseerimata kunstiteosed, mis annavad ülevaatliku pildi Tartu Ülikooli hinnalistest kultuuriväärtustest Voroneži Oblasti I. Kramskoi nimelises Kunstimuuseumis.

Kataloogi esitlusel esinevad sõnavõttudega Tartu Ülikooli rektor professor Jaak Aaviksoo, kultuuriminister Raivo Palmaru, Tartu linnapea Laine Jänes ja Voroneži Oblasti Kultuurivalitsuse juhataja Ivan Obrastsov.

Tartu Ülikooli kunstivarad sattusid Voroneži Esimese maailmasõja ajal, kui ülikool pidi sõjaohu tõttu oma vara evakueerima Venemaale. 1920. aastal Eesti ja Venemaa vahel sõlmitud Tartu rahuleping nägi küll ette kogu Tartu Ülikooli vara tagastamise, kuid kunstivaradest sai ülikool tagasi vaid graafikakogu. Uuesti tõstatus kultuurivara tagastamise teema 1988. aastal, mil ENSV Ministrite Nõukogu pöördus vastava taotlusega Vene FV Ministrite Nõukogu poole. Moodustati valitsustevaheline ühiskomisjon, 1990. aastate alguses kirjutati alla mitmeid Eesti ja Venemaa vahelisi lepinguid ja koostööprotokolle, mis käsitlesid teise poole territooriumile ebaseaduslikult viidud kultuuriväärtuste tagastamist, kuid ülikooli kogud on siiani tagasi saamata.

"Vastvalminud kataloog ei hakka asendama tõelisi kunstivarasid ega võta päevakorrast maha nende õigusjärgsele omanikule tagastamise teemat," ütles TÜ kunstimuuseumi direktor ja raamatu koostaja Inge Kukk. "See raamat on eelkõige teatmeteos, millest saab teksti ja pildi abil esmakordselt teada, missugused kunstivarad olid Tartu ülikoolis ning veenduda, kuivõrd suurt osa etendasid nende varade tekkimisel kohalike aadlike, ülikooli professorite ja Tartu ülikooli kõrgelt hinnanud teadlaste annetused."

Plaanis on välja anda ka kataloogi II osa, mis kirjeldab Voronežis asuvat ülikoolile kuuluvat 6000 mündist ja medalist koosnevat kogu.

Raamatu kujundas Tiina Viirelaid ja kirjastas Ilmamaa. Trükise valmimist toetasid Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Vene Föderatsiooni Kultuuriministeerium ja Tartu Ülikool. Üritusele sissepääs kutsetega.

Lisainfo: TÜ kunstimuuseumi direktor Inge Kukk, tel 737 5385, 520 9484

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist
tel 737 5509; 527 6922