TÜ majandusteaduskonna dekaaniks valiti professor Raul Eamets

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna valimiskogu valis 10. septembril teaduskonna uueks dekaaniks rahvamajanduse instituudi juhataja, makroökonoomika professori Raul Eametsa. Tema eesmärk dekaanina on suurendada teaduskonna nähtavust nii ülikooli sees kui ka Eesti ühiskonnas tervikuna.

Professor Eametsa motiveeris dekaani kohale kandideerima ühelt poolt meeskond, kes on lubanud koos temaga teaduskonda juhtida ja teiselt poolt teaduskonna potentsiaal ühiskonnas.

Eamets näeb teaduskonna ühe suurema väljakutsena potentsiaalsete tudengite vähenevat arvu ja majandusteaduskonna positsioneerimist Tartu Ülikooli uue põhikirja järgi 2016. aastal loodavas valdkonnas: „Lähiaastate üheks olulisemaks teemaks on koostöö sotsiaalteaduste valdkonnas, seda nii õpetamise kui ka teaduse vallas. Õpetamisega seoses saab rõhk olla ainult kvaliteedil: tuleb edasi töötada rahvusvahelistumise suunal, miks mitte mõelda aktiivsemalt ühisõppekavade peale nii kodumaiste kui välismaiste kõrgkoolidega.“

Samuti pidas Eamets oluliseks tegeleda edasi teaduskonnas loodud Aasia uuringute keskuse, teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogrammi ehk TIPS projekti ja ettevõtlusõppe arendamise initsiatiividega.

Raul Eamets on sündinud 1964. aastal. 1993. aastal kaitses ta Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas magistrikraadi teemal „Tööturu ja hõive probleemid Eesti majanduses“. 2001. aastal omandas ta doktorikraadi, kaitstes väitekirja „Reallocation of labour during transition. Disequilibrium and policy issues: the case of Estonia“.

Eamets on majandusteadusega seotud juba aastast 1987, mil ta alustas tööd tollase Tartu Riikliku Ülikooli poliitilise ökonoomia kateedris stažöör-uurijana. Aastatel 1998–2000 ja 2002–2005 oli tema täita teadusprodekaani ametikoht. 2005. aastast on Eamets majandusteaduskonna makroökonoomika professor. Samast aastast juhib ta ka rahvamajanduse instituuti.

Raul Eametsa uurimisvaldkonda kuuluvad teemad nagu tööpuudus ja tööturg siirdeühiskonnas, tööturu paindlikkuse küsimused, haridussüsteemi vastavus tööturule, tööjõu mobiilsusega seotud teemad, palgalõhe, ametiühingute roll siirderiikides, Eesti makromajanduslikud arengud jne. Kokku on tal ilmunud 140 akadeemilist publikatsiooni.

Professor Eamets on mh Euroopa töö-ökonomistide assotsiatsiooni (EALE) liige, Eesti majandusteadlaste seltsi liige, IZA (Bonn) külalisuurija, eelarvenõukogu esimees ja Eesti statistikaameti sotsiaalstatistika akadeemilise nõukogu liige.

Lisainfo: Ene Kivisik, TÜ majandusteaduskonna dekanaadi juhataja, tel: 737 6315, e-post: ene.kivisik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja