TÜ NELI MUUSEUMI LIITUVAD ÜHEKS ASUTUSEKS "TARTU ÜLIKOOLI MUUSEUMID"

TÜ Loodusmuuseum luuakse praegu bioloogia-geograafiateaduskonna koosseisus olevate geoloogiamuuseumi, zooloogiamuuseumi ja loodusteaduslike kogude baasil.

Loodav asutus ei tähenda üht muuseumi, vaid muuseumide liitu, selgitab TÜ prorektor Jaak Kangilaski. Kõik muuseumid säilitavad oma senised nimed, ajaloolise järjepidevuse ja erialased sidemed. Liitu koondumine võimaldab muuseumidel senisest paremini kooskõlastada külastajate teenindamist, ekspositsioonide strateegiat ja ressursside kasutamist ning üheskoos nõutada oma tegevusele riiklikku toetust.

Seni ei ole riik osalenud TÜ muuseumide tegevuse finantseerimises ning seda on teinud ülikool ise haridus- ja teadussummade, järelikult põhitegevuse arvelt. Vahendid on ilmselt ebapiisavad, muuseumide inventari täiendamine aga aeglane ja töötajate palgad madalamad kui enamikes Eesti muuseumides. "Ühendamise tingiski vajadus, et muuseumid oleksid jõulisemad ja paremini nähtavad ülikooli sees, aga veelgi enam Eesti avalikkusele ning ka rahvusvahelistele sihtgruppidele," ütles Kangilaski.

Ülikooli muuseumide eesmärk on ühiskonnale teaduste ja kunstide ning ülikooli ajaloo tutvustamine, ülikooli museaalse varamu kogumine ja säilitamine ning teadustöö. Muuseumide ühendamisega on võimalik koostööd tehes paremini neid eesmärke täita.

Tartu ülikooli kunstimuuseum on Eesti vanim muuseum – asutatud 1803, zooloogia- ja geoloogiamuuseum on asutatud vastavalt 1822. ja 1820. aastal.

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist