TÜ NÕUKOGU VALIS ÜLIKOOLI AUDOKTORIKS TEMA PÜHADUSE XIV DALAI-LAAMA TENZIN GYATSO

Tartu Ülikooli audoktoriteks valiti filosoofiateaduskonna poolt esitatuna Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso, ajaloodoktor Ants Viires, Turu Ülikooli emeriitprofessor ja TÜ Rahvusmõtte auhinna laureaat Ilmar Talve ning Baseli Ülikooli prof Jürgen von Ungern-Sternberg Šveitsist. TÜ arstiteaduskonna poolt esitatuna valiti audoktoriks Newcastle’i Ülikooli prof Stephen John Proctor Inglismaalt.

Audoktorite promoveerimine toimub rahvusülikooli aastapäeval 1. detsembril 2005, esialgse info kohaselt tuleb TÜ audoktori tiitlit vastu võtma ka Tema Pühadus XIV dalai-laama.

Dalai-laama on Tiibeti vaimne ja ilmalik juht, kes tunnistati tiibeti traditsiooni järgi neljateistkümnendaks dalai-laamaks juba kaheaastasena. Dalai-laama on ühtlasi kõrgelt hinnatud poliitikategelane, kes on külastanud enam kui 50 riiki. 1989. aastal pälvis ta lisaks paljudele senistele auhindadele ka Nobeli rahupreemia. Ta on poolesaja raamatu autor või kaasautor, millest seitse on ilmunud ka eestikeelses tõlkes.
Dalai-laama on Eestit külastanud kahel korral – 1991. ning 2001. aastal, mil üheks kutsujaks oli mõlemal puhul Tartu Ülikool. Dalai-laama esines mõlemal korral Tartu Ülikoolis aulaloenguga ja kohtus üliõpilastega. Tänaseni on ta korduvalt huvi tundnud Tartu Ülikooli orientalistikakeskuse teadustegevuse vastu vahendades teaduskontakte ja teaduskirjanduse hankimist.
Ajaloodoktor Ants Viires on rahvusvaheliselt tunnustatud teadlane, kes omab märkimisväärset rolli Eesti etnoloogide koolitamisel ning Eesti etnoloogiateaduse kõrgele rahvusvahelisele tasemele viimisel.
Ilmar Talve on mänginud väga olulist rolli Eesti kultuurielus nii kirjaniku kui ka publitsistina, omades etnoloogiateaduses rahvusvahelist tuntust. Ta on oluliselt elavdanud koostööd Soome ja Eesti etnoloogide vahel, Turu Ülikooli etnoloogide jaoks on Tartu Ülikooli etnoloogia õppetool kõige aktiivsem rahvusvaheline koostööpartner.
Baseli Ülikooli vanaaja ajaloo prof Jürgen von Ungern-Sternberg on rahvusvaheliselt tunnustatud ajaloolane, kes aktiivse koostöö käigus Tartu Ülikooliga on pidanud siin külalisloenguid, vahendanud mitmeid uurimisstipendiume ja kinkinud vajalikku teaduskirjandust.
Newcastle’i Ülikooli prof Stephen John Proctor on olnud Tartu Ülikooliga seotud 1991. aastast. Tal on olnud oluline roll uute diagnostikameetodite ja kaasaegsete ravimeetodite kasutuselevõtmisel Tartu Ülikoolis, lisaks on ta korduvalt esinenud Tartus loengutega ning aidanud mitmetel Tartu kolleegidel ennast täiendada Newcastle’i Ülikoolis.

Tartu Ülikooli nõukogu valis ühtlasi kirikuloo professoriks Riho Altnurme ja süstemaatilise usuteaduse professoriks Anne Kulli.

Riho Altnurme on sündinud 1969. aastal Kohtla-Nõmmel, ta on TÜ usuteaduskonna kirikuloo vanemteadur ning usuteaduskonna dekaani kohusetäitja.
Tema peamised uurimisvaldkonnad on kirikud, riik ja ühiskond Eestis 20. sajandi teisel poolel, teoloogia ajalugu Eestis ning kirikuloo metodoloogia ja historiograafia.

Anne Kull on sündinud 1959. aastal Tartus, ta on TÜ usuteaduskonna süstemaatilise usuteaduse dotsent ja süstemaatilise usuteaduse õppetooli hoidja.
Tema peamised uurimisvaldkonnad on teadus ja religioon ning kaasaegne teoloogia.


Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht

INFO: TÜ akadeemiline sekretär Ivar-Igor Saarniit, tel. 737 5605