TÜ raamatukogu fonoteek peab 30. sünnipäeva

Reedel, 3. mail tähistab Tartu ülikooli raamatukogu fonoteek 30. sünnipäeva. Raamatukogu konverentsisaalis toimuval üritusel „Muusika ja raamatukogu" võtavad sõna näiteks üleilmse muusikaraamatukogude ühenduse IAML endine president Pamela Thompson (UK), muusikateadlane Mart Jaanson, fonoteegi kuldklient Peeter Volkonski ning etnoloog ja DJ Aimar Ventsel.

„Just TÜR fonoteegist sai alguse mind tänapäevani saatev melomaania," kirjutas Ventsel mullu ajakirjas Universitas Tartuensis: „Üleüldse on raamatukogu fonoteegi rolli Eesti alternatiivmuusika arengus tänamatult vähe teadvustatud.”

Üritusel teevad muusikat Triskele duo, Roland Suits ning Andres Roots & Peeter Piik. Avatakse ka temaatiline näitus ning tutvustatakse fonoteegi juubeliraamatut „Muusikakogu lugu“.

Tartu ülikool oli esimene ülikool Nõukogude liidus, mille juurde 1983. aastal loodi toonase raamatukogu direktori Laine Peebu algatusel eraldi fonoteek. 30 aastaga on soetatud üle 40 000 eksemplari heli- ja videosalvestisi, rääkimata muusikaraamatutest, -ajakirjadest ja nootidest. Eelistatult on kogutud pärimusmuusikat, idamaade klassikalist ja vanamuusikat, kuid samuti jazzi, rocki ja poppi. Eesti plaatidest on moodustatud eraldi arhiivkogu, kuhu hetkeseisuga kuulub 3757 CD-d.

Päevakava:
11.15 Avasõnad. Liisi Lembinen (TÜ raamatukogu direktori kt)
11.30 Pamela Thompson (IAML, UK): „The role and the situation of the music libraries“
12.00 Peeter Volkonski (fonoteegi kuldklient): „Fonoteek kui foon (isikliku elu näitel)“
12.30 Aimar Ventsel (TÜ etnoloog): „Fonoteek - sadam muusikavõrgustikus"
13.00 Näituse „Fonoteek 30" avamine ja kohvipaus
14.00 Mart Jaanson (TÜ muusikateooria lektor): „Kes oli Hans Wühner?“
14.30 Andres Roots (TÜR fonoteek): „Muddy Waters 100“
15.00 Avo Kartul (TÜR fonoteek): „Mitteakadeemiline tagasivaade 30 aastale“
15.30 Vaba mikrofon, tervitused
16.00-17.00 Kontsert fonoteegi kasutajatelt ja sõpradelt: Triskele duo, Roland Suits, Andres Roots & Peeter Piik

Rohkem infot fonoteegi ja ürituse kohta leiad Facebookist.

Lisainfo: Avo Kartul, TÜ raamatukogu fonoteegi juhataja, tel: 5667 7156, e-post: Avo.Kartul@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja