TÜ raamatukogu Gessneri taimejoonistusi eksponeeritakse Eestist väljas

16. sajandi šveitsi universaalõpetlase Konrad Gessneri 500. juubeli puhul avati Zürichi maaloomuuseumis näitus, kuhu Tartu ülikooli raamatukogu saatis ühe käsikirjaköite Gessnerile kuulunud taimejoonistustega, millest osa on valminud tema enda kunstnikukäega.

Šveitsi rahvusmuuseumi haru, Landesmuseum Zürich, avas 17. märtsil 2016 ulatusliku näituse „Conrad Gessner (1516–1565)“. Näitusesse panustas ka Tartu ülikooli raamatukogu – muuseumisse telliti Gessneri taimejoonistustega manuskript Mscr 55 – üks kolmest raamatukogu ajalooliste taimejoonistuste köitest. Näituse varakambris aukohal on eksponeeritud TÜ raamatukogu köite lehekülg ühe varase tulbijoonistusega. Gessner oli esimene, kes avaldas trükisõnas ja -pildis kirjelduse 16. sajandi keskpaiku Euroopasse jõudnud aedtulbist, mis tema auks kannabki nime Tulipa gesneriana. Näitus on avatud 19. juunini 2016.

Konrad Gessner (16. märts 1516 – 13. detsember 1565) jõudis silma paista botaaniku, zooloogi, arsti, farmatseudi, teoloogi, filoloogi-leksikograafi, bibliograafi ja kollektsionäärina. Lisaks oli tal suurepärane anne detailideni täpse joonistajana. Tänu väga mitmekülgsele panusele varase uusaja teaduslukku on nimetatud teda Šveitsi Leonardo da Vinciks.

Zürichi nimeka universaalõpetlase 500. sünniaastapäeva tähistamiseks korraldatakse tema kodulinnas ja Šveitsis mujalgi arvukaid teadusüritusi. Nende seas on mitu näitust ja rahvusvaheline konverents, on ilmunud uus elulooraamat ja valminud lühifilm, mida saab vaadata internetis: http://www.gessner500.ch/pages/home/film.php.

Tartu ülikooli raamatukogu ostis 1804. aastal kolm ajalooliste taimejoonistute köidet. Neist üks on kuulunud tervikuna Konrad Gessneri taimejoonistuste kogusse, ülejäänud kaks sisaldavad rohkem teiste tolle aja botaanikute töid. Selle kogu suurepäraseid taimejoonistusi tutvustab TÜ raamatukogu 2016. aasta kalender-album ning 25. jaanuaril esitles TÜ raamatukogu kauaaegne töötaja, kultuuriloolane Mare Rand oma raamatut „Ajaloolise kultuurivara jälgedel: Konrad Gessneri taimejoonistused Tartu Ülikooli Raamatukogus“, mille väljaandmist toetas Tartu ülikooli raamatukogu ja Eesti kultuurkapital.

Lisainfo
Malle Ermel, TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja
tel 737 5744
malle.ermel@ut.ee